Воли Такс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Воли Такс
Воли Такс во 1969
Животописни податоци
Родено имеВладимир Такс
Роден(а)14 февруари 1948
Амстердам, Холандија
Починал(а)10 април 2005 (возраст 57)
Амстердам, Холандија
Инструментигитара, хармоника
Период на активност1959–2001
СоработнициThe Outsiders, Tax Free

ВладимирВолиТакс (февруари 1948 - 10 април 2005) бил холандски пејач и текстописец. Тој бил основач и фронтмен на групата Недербит The Outsiders (1959–1969) и рок групата Tax Free (1969–1971).

По комерцијалниот и уметнички успех со The Outsiders во доцните 1960-ти, тој имал кратка соло кариера во 1970-тите, а потоа бил успешен текстописец, продуцирајќи голем број хит песни за холандски уметници. По неговата смрт во 2005 година, два добротворни концерти во Амстердам ја докажале неговата трајна популарност и влијание.

Биографија[уреди | уреди извор]

Владимир Такс е роден на 14 февруари 1948 година во Амстердам во Холандија. Неговиот татко Холанѓанец и неговата мајка Русинка Ромка се запознале во концентрационен логор за време на Втората светска војна. Тој израснал во Амстердам и научил англиски на рана возраст од контактите со американските морнари, на кои им бил макро.[1]

Во 1959 година, на 11-годишна возраст, тој бил еден од основачите на бит бендот The Outsiders.[2] Бендот пеел англиски стихови, со Такс како главен текстописец;[3] Такс пеел и свирел на гитара и хармоника. Додека свирел со The Outsiders, Такс снимил соло албум (со симфониски оркестар), Love-In.[1]

Такс настапува за ТВ во 1968 година

По снимањето на три албуми, The Outsiders се распаднале во 1969 година.

Во 1997 година The Outsiders се собрале за последен пат за да одржат турнеја во Холандија. Турнејата била краткотрајна поради непредвидливото однесување на Такс.

Такс, откако го предводел бендот наречен Tax Free, почнал соло кариера.[3] Во 1974 година, тој ја освоил Сребрената харфа, награда за музички талент и имал значаен успех со неколку соло синглови. Крајот на неговата кариера бил хитот „Ајде да танцуваме“ (1977), кој станал хит во Холандија.[4]

Гробот на Воли Такс во Амстердам.

Такс починал во 2005 година, и бил погребан во Амстердам, откако на собирот во Парадизо во негова чест биле собрани доволно пари за неговиот погреб.[5] Една година подоцна, во Парадизо се одржал добротворен концерт за да се соберат средства за поставување споменик на неговиот гроб. Споменикот, со три гитарски вратови, продолжува да привлекува посетители.[6]

Библиографија[уреди | уреди извор]

 • Tax, Wally; Ettie Huizing (1998). Wally Tax: tot hier, en dan verder. SUN. ISBN 978-90-6168-639-2.[7]
 • Blanes, Jerome (2012 - English edition). Outsiders by insiders. ISBN 978-11-059-275-08ISBN 978-11-059-275-08[8]
 • Vahl, Rutger (2015). Wally Tax - Leven en Lijden van een Outsider. ISBN 978-90-388-0043-1ISBN 978-90-388-0043-1[9]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 Unterberger, Richie (1998). Unknown legends of rock 'n' roll: psychedelic unknowns, mad geniuses, punk pioneers, lo-fi mavericks & more. Hal Leonard. стр. 184–89. ISBN 978-0-87930-534-5.
 2. „Muziek Centrum Nederland, Biografie Wally Tax“. Popinstituut. Посетено на 2009-09-24.[мртва врска]
 3. 3,0 3,1 Verhoef, Adri. „Wally Tax (R.I.P.) 1948 - 2005“. Alex Gitlin. Посетено на 2009-09-24.
 4. „Muziekencyclopedie - Wally Tax“. Muziekencyclopedie.nl.
 5. Beusekamp, Willem (2005-04-19). „Voor het laatst held van de jaren zestig“. de Volkskrant (Dutch). Посетено на 2009-09-24.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 6. Navis, Jan Willem (2007-12-27). „Mokums Père Lachiaise. De Nieuwe Ooster: begraafplaats voor de sterren“. Sp!ts (Dutch). Посетено на 2009-09-25.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 7. Smeets, Hubert (1998-07-03). „Pim Fortuyn (1948) - Wally Tax (1948) [Rev. of Wally Tax: tot hier, en dan verder]“. NRC Handelsblad (Dutch). Посетено на 2009-09-24.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)[мртва врска]
 8. Blanes, Jerome (January 2010). Outsiders by insiders. ISBN 9788890442001.
 9. „Biografie Wally Tax | Rutger Vahl“. Vahl.nl.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]