Недербит

Од Википедија — слободната енциклопедија
Недербит
Стилско потекло: Бит музика • Недерпоп • Гаражен рок
Културно потекло: Холандија
Својствени инструменти: Електрична гитара • бас гитара • Акустична гитара • тапани • пијано • синтисајзер
Популарен: Средни 1960ти
Други теми
Холандски поп и рок

Недербит (изворно: Nederbeat; исто така: Nederbiet) - поранешен холандски рок-бум од средината на 1960-тите под влијание на британскита бит- групи, предводени од Битлси и Ролинг Стоунс, и слично како британскиот фрикбит, во суштина е холандски пандан на гаражниот рок од Соединетите Држави.

Со појавата на пиратската станица „Радио Вероника“, исто така работело на стимулирање на холандската музичка заедница да произведе голема количина на „Недербит“. Хаг бил главен град на земјата, заедно со соседниот крајбрежен град Схевенинген. Клубовите на неговиот булевар, од каде што постојано се гледало седиштето на Вероника, се покажале како клучни за холандскиот талент.

Познати групи биле the Outsiders, Q65, the Golden Earrings (претходникот на Golden Earring), the Motions (со Роби ван Лејуе кој подоцна го створил Shocking Blue), Ro-d-ys, Bumble Bees, the Shoes, и Cuby & the Blizzards.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]