Владо Жура

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Владо Жура
Роден 3 ноември 1946
Охрид, СФРЈ
Националност Македонец
Занимање новинар

Владо Жура (роден во 3 ноември 1946 година во Охрид) — македонски новинар и публицист.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Владо Жура бил уредник на Радио Охрид (1961-1975), а потоа уредник на весникот на ГП „Трудбеник” во Охрид (1975-1997). Автор е на голем број написи и во дневниот печат, а посебно значајни се неговите истражувачки радио и телевизиски емисии посветени на минатото на Охрид: циклусот од над 150 неделни едночасовни емисии „Реликвија”, посветени на минатото на Охрид – врз основа на истражувањата низ архивите во Охрид, Скопје и во Софија; циклусот од 20 получасовни радио емисии посветени на охридската староградска песна; циклус од 15 телевизиски емисии инспирирани од трубадурската охридска песна и др. Исто така, особено значајни се и неговите истражувања во областа на генеалогијата на охридските фамилии.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Жура“. Македонска енциклопедија , книга I (А-Љ): стр. 546. (2009). Скопје: МАНУ.