Вишера (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вишера
Vishera.jpg
ЗемјаРусија
Слив
Главен изворСеверен Урал
УстиеКама
Речен системрека Кама
ДВР [ru]10010100212111100004082
Вишера (река) на Ризницата

Вишера е река, лева притока на реката Кама во Пермскиот крај во Русија. Припаѓа на сливот на Каспијското Езеро. Долга е 415 км, а површина на поречјето изнесува 31,200 км2. Поголемиот дел тече во правец север-југ. Главни притоки се Јазва и Колва.

Реката Вишера се замрзнува кон крајот на октомври или почетокот на ноември, и останува замрзната под лед сè до крајот на април.

Во поречјето на оваа рекат постојат наоѓалишта на дијамант.