Витлеемска капела (Прага)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Витлеемска капела
Betlémská kaple
Betlemska kaple.jpg
Основни податоци
Место Прага, Чешка

Витлеемската капела (чешки: Betlémská kaple) ) е капела која се наоѓа во Прага, Чешка. Црквата била изградена во 1394 година.