Витлеемска капела (Прага)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Витлеемска капела
Betlémská kaple
Betlemska kaple.jpg
Основни податоци
МестоПрага, Чешка

Витлеемската капела (чешки: Betlémská kaple) ) е капела која се наоѓа во Прага, Чешка. Црквата била изградена во 1394 година. Значајна е по својата поврзаност со потеклото на бохемската реформација, особено со чешкиот реформатор Јан Хус[1].

Координати: 50°05′04″N 14°25′03″E / 50.08444° СГШ; 14.41750° ИГД / 50.08444; 14.41750

  1. „(90892) Betlemska kaple“. Minor Planet Center. Посетено на 23 January 2020.