Вирџинијус Синкевичиус

Од Википедија — слободната енциклопедија
Синкевичиус во 2022 година Актуелен Преземал функција 1 декември 2019 година Претседателката Урсула фон дер Лајен Предходно е Кармену Вела Министер за економија и иновации Во канцеларија 27 ноември 2017 – 30 ноември 2019 година Премиер Саулиус Сквернелис Пред него Миндаугас Синкевичиус Наследен од Žygimantas Vaičiūnas (глума) Римантас Синкевичиус Член на Сеимата Во канцеларија 14 ноември 2016 до 28 ноември 2019 година Пред него Аудрониус Ажубалис Успеан од Миндаугас Линге (2020) Изборна единица Шешкине Лични податоци Роден на 4 ноември 1990 година (32 години) Вилнус, Литванија Политичка партија Сојуз на фармери и зелени Образование Универзитетот Абериствит Универзитетот во Мастрихт

Вирџинијус Синкевичиус

Вирџинијус Синкевичиус (роден на 4 ноември 1990 година) е литвански политичар кој служи како европски комесар за животна средина, океани и рибарство во Европската комисија предводена од Урсула фон дер Лајен од 2019 година. Претходно бил член на Сеимата на Република Литванија и министер за економија и иновации на Република Литванија .

Ран живот и образование[уреди | уреди извор]

Во 2009 година, Синкевичиус дипломирал на гимназијата Саломеја Нерис од Вилнус, Литванија, каде што е роден. Потоа ги продолжил своите додипломски студии на Универзитетот Абериствит од каде што добил диплома за економски и социјални студии во 2012 година.

Во 2012 година, Синкевичиус бил приправник во Одделението за регионални и етнички прашања при Канцеларијата на премиерот на Република Литванија. Во 2013 година, тој добил магистер по европски студии на Универзитетот во Мастрихт .

Синкевичиус зборува литвански како мајчин јазик, како и англиски, руски и полски .[1]

Рана кариера[уреди | уреди извор]

Во 2012-2015 година, Синкевичиус беше автор и уредник на порталот за вести Lithuania Tribune . Во 2013-2014 година, тој служел како помошник проект-менаџер во Центарот за анализа на европската политика (CEPA) во Вашингтон.

Во 2014 година, Синкевичиус работел како проект менаџер на меѓународна група во Lietuvos paštas ; во 2014–2015 година, тој учествувал во програмата „Креирај Литванија“. Во 2015–2016 година беше координатор на проектот во концесискиот проект на литванските аеродроми (LTOU). Во 2016 година, тој бил тим лидер на Групацијата за подобрување на инвестициската средина во Јавното претпријатие Инвест Литванија .

Во 2017 година, Синкевичиус го завршил курсот за дигитална политика на Универзитетот во Оксфорд .

Политичка кариера[уреди | уреди извор]

Кариера во националната политика[уреди | уреди извор]

На парламентарните избори во 2016 година, Синкевичиус бил избран во Сеимата на Република Литванија во едночлениот како независен кандидат за изборна единица Шешкине во Вилнус; потоа бил назначен за претседател на Комисијата за економски прашања.

На 27 ноември 2017 година, Синкевичиус бил назначен за министер за економија во кабинетот на премиерот Саулиус Сквернелис и, по реорганизацијата на Министерството за економија, тој станал министер за економија и иновации .[2]

Европски комесар[уреди | уреди извор]

На 22 август 2019 година, литванскиот парламент ја одобрил номинацијата на Синкевичиус за европски комесар;[3] номинацијата било договорена од премиерот Сквернелис и Рамунас Карбаускис, водачот на Литванскиот сојуз на фармери и зелени (LVŽS).[4]

По преземањето на функцијата, Синкевичиус станал најмладиот европски комесар досега, на 28-годишна возраст [5]

Во 2022 година, Синкевичиус предложил законски обврзувачки цели за преполовување на употребата на хемиски пестициди и враќање на природата низ ЕУ на најмалку 20% од земјиштето на ЕУ до 2030 година, во обид подобро да се заштити здравјето и да се опорави намалената популација на дивиот свет.[6]

Препознавање[уреди | уреди извор]

Во 2018 година, Синкевичиус бил награден за Најдобро решение за подобро деловно опкружување на годината од страна на асоцијацијата Форум на инвеститори и за Blockchain Leadership на #SWITCH! Технички награди. Во 2019 година ја добил наградата Partnership Leader 2018 за иновациска реформа и развој на стартап екосистем од организацијата Литванска бизнис конфедерација. Во 2018 година, Синкевичиус бил вклучен во листата на 100 највлијателни млади луѓе во светот во владата на веб-страницата Аполитика .[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Virginijus Sinkevičius“. Lietuvos Respublikos Seimas (Lithuanian).CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  2. 2,0 2,1 „Virginijus Sinkevičius“. Lietuvos Respublikos ekonomikos ir inovacijų ministerija (Lithuanian). Архивирано од изворникот на 16 September 2019.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link) Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „auto“ е зададен повеќепати со различна содржина.
  3. Saulius Jakučionis (22 August 2019). „Lithuanian parliament approves nomination of Economy Minister Sinkevičius to European Commission“. Lithuanian National Radio and Television.
  4. David M. Herszenhorn (7 August 2019), Lithuania puts forward economy minister for European Commission Politico Europe.
  5. Eline Schaart and Louise Guillot (1 December 2020), Honeymoon’s almost over for EU’s green guardian Politico Europe.
  6. Kate Abnett and Francesco Guarascio (22 June 2022), EU seeks to halve use of pesticides, heal nature with landmark laws Reuters.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Политички функции
Претходник
Vytenis Andriukaitis
Lithuanian European Commissioner
2019–present
На должноста