Прејди на содржината

Вирџинија Трешер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вирџинија Трешер
Лични податоци
НационалностАмериканка
Роден(а)28 февруари 1997
Спрингфилд, Вирџинија, САД
Висина155 см[1]
Тежина54 кг[1]
Спорт
Земја САД
СпортСтрелаштво
Дисциплини
Олимписки медали
Стрелаштво во женска конкуренција
Златен медал - прво место Рио де Жанеиро 2016 воздушна пушка од 10 м

Вирџинија Трешер (родена на 28 февруари 1997) — американска стрелка која го освоила првиот златен медал на Летните олимписки игри 2016, победувајќи на натпреварот во воздушна пушка од 10 м за жени.[1][2]

  1. 1,0 1,1 1,2 „Virginia Thrasher“. Rio 2016. Архивирано од изворникот на 2016-08-06. Посетено на 7 August 2016.
  2. „Rio 2016 | USA's Virginia Thrasher wins first gold of Rio Olympics“. 6 August 2016. Посетено на 6 август 2016.