Виртс (езеро)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Виртс
ПодрачјеЕстонија
Координати58°17′N 26°02′E / 58.283° СГШ; 26.033° ИГД / 58.283; 26.033Координати: 58°17′N 26°02′E / 58.283° СГШ; 26.033° ИГД / 58.283; 26.033
Главни приливиМала Емајиги
Танасилма
Охне
Тарвасту
Главни истециЕмајиги
Слив{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“
 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“
}}
3,100 км2 км2
Сливни земјиЕстонија, Латвија
Површина&10000000000000270000000270 км2
Прос. длабочина2,7 м
Најг. длабочина6 м
Зафатнина0,8 км3
Брег96 км
Надм. височина33,7 м
1 Бреговата должина не е добро определена мерка.

Виртс (естонски: Võrtsjärv, германски: Wirzsee) — езеро во јужна Естонија со површина од 270 км2. Ова плитко езеро се наоѓа на надморска височина од 33,7 метри. Реката Емајоги тече од Езерото Виртс до езерото Пејпус.

Надвореѓшни врски[уреди | уреди извор]