Винзор Мекеј

Од Википедија — слободната енциклопедија
Винзор Макеј
Роден(а)Винзор Зеник Макеј
септември 26, 1869(1869-09-26)[1]
Мичиген[1]
Починал(а)јули 26, 1934(1934-07-26) (возр. 64)[1]
Бруклин, Њујорк[1]
Занимањеаниматор, карикатурист
ДецаБоб Макеј
РодителиРоберт Макеј и Џенет Мари Макеј

Винзор Макеј (англиски: Winsor McCay; 26 септември 1869 - 26 јуни 1934) — американски карикатурист и аниматор, најпознат по стрипот „Малиот Немо“.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Haverstock, Vance & Meggitt 2000.