Прејди на содржината

Вили Клас

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вили Клас
8 секретар на НАТО
На должноста
17 октомври 1994 – 20 октомври 1995
Претходник Серџо Баланзино (вд)
Наследник Серџо Баланзино (вд)
Претседател на Партија на европски социјалисти
На должноста
ноември 1992 – октомври 1994
Претходник Гај Спиталс
Наследник Рудолф Шарпинг
Министер за надворешни работи
На должноста
7 март 1992 – 10 октомври 1994
Премиер Жан-Лик Деаен
Претходник Марк Ејскенс
Наследник Франк Ванденбрук
Лични податоци
Роден(а) 24 ноември 1938(1938-11-24)(85 г.)
Хаселт, Белгија
Партија Различна Социјалистичка Партија
Установа Слободен универзитет во Брисел

Вилем Вернер Хуберт "Вили" Клас (24 ноември 1938) — поранешен белгиски политичар кој служел како  осми секретар на НАТО, од 1994 до 1995 година. Клас бил член на Фламанската социјалистичка партија. Клас е роден во Белгија. Тој дипломирал политички и дипломатски науки на Брисел.

Животопис

[уреди | уреди извор]

Вили Клас ја започнал својата политичка кариера во Хасалт . Во 1968 година, тој бил избран за пратеник во собранието. Во 1972 година, тој влегол во владата на Белгија како министер за образование. Помеѓу 1973 и 1992 година, тој бил министер за економски работи на Белгија три одделни пати. Тој, исто така, служел како заменик-премиер пет пати, и бил важен преговарач во формирањето на коалицијата на владите во текот на 1980-тите години. Клас бил министер за надворешни работи од 1992 до 1994 година.

Клас бил исто така, Генералниот Секретар на НАТО од 1994 до 1995 година, кога тој поднел оставка по откривањето на мито од над 50 милиони Белгискиот франци, кој бил прифатен во текот на преговорите за договорот со Агуста хеликоптери во времето кога тој бил министер за економски прашања. Клас добил 60 000 франци казна, тригодишна пробна казна и пет-годишната забрана за кандидирање за јавна функција.

Поврзано

[уреди | уреди извор]