Виетри на море (Салерно)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Панорама на Виетри од селото Раито

Виетри на море е населба во Италија во областа Салерно, регионот на Кампанија.

Според проценката од 2011 г. Во населбата живееле 3852 жители Населбата се наоѓа на надморска височина од 63 м.

Популација[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]