Прејди на содржината

Вејјуен (Гансу)

Координати: 35°08′N 104°11′E / 35.133° СГШ; 104.183° ИГД / 35.133; 104.183
Од Википедија — слободната енциклопедија

Вејјуен (кинески: 渭源县; пинјин: Wèiyuán Xiàn) — околија во покраината Гансу, НР Кина. Административно припаѓа на округот Дингсји, чиј административен центар е истоимениот град. Зафаќа попвршина од 2.065 км². Во 1999 г. населението на Вејјуен броело 335.568 жители.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]35°08′N 104°11′E / 35.133° СГШ; 104.183° ИГД / 35.133; 104.183