Вержеј

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вержеј
Veržej
Поглед на Вержеј
Грб на Вержеј
Вержеј is located in Slovenia
Вержеј
Вержеј
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°34′54.3″N 16°9′44.4″E / 46.581750° СГШ; 16.162333° ИГД / 46.581750; 16.162333
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПомурски
ОпштинаВержеј
Површина
 • Вкупна6,20 км2 (2,39 ми2)
Надм. вис.&10000000000000182500000182,5 м
Население (2020)
 • Вкупно952
 • Густина150/км2 (400/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.9241

Вержеј (словенечки: Veržej) — населба во Општина Вержеј во источна Словенија. Населбата е центар на општината Вержеј. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.