Бановци (Вержеј)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бановци
Banovci
Бановци is located in Slovenia
Бановци
Бановци
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°34′13.5″N 16°9′51.6″E / 46.570417° СГШ; 16.164333° ИГД / 46.570417; 16.164333
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПомурски
ОпштинаВержеј
Површина
 • Вкупна2,64 км2 (1,02 ми2)
Надм. вис.&10000000000000181699999181,7 м
Население (2020)
 • Вкупно215
 • Густина81/км2 (210/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.9241

Бановци (словенечки: Zagorje) — населба во Општина Вержеј во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.