Вендиго

Од Википедија — слободната енциклопедија
Цртеж на вендиго

Вендиго (англиски: Wendigo) — човекојадски дух во алгонкинската митологија. Првично се сметал за симбол на ненаситна глад и гладна зима, подоцна почнал да служи како предупредување против какви било претерувања на човековото однесување.[1] Овој мит е поврзан со културниот синдром „вендиго“, кој бил пронајден кај алгонкинските племиња.[2][3][4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Lost Tapes Wendigo“. Animal Planet. Архивирано од изворникот на 2013-01-27. Посетено на 2016-04-16. Занемарен непознатиот параметар |deadlink= (се препорачува |url-status=) (help)
  2. „The legend of the Wendigo“. Examiner.com. Архивирано од изворникот на 2015-10-18. Посетено на 2016-04-16. Занемарен непознатиот параметар |deadlink= (се препорачува |url-status=) (help)
  3. „Windigo in the News“. Papers Falling from an Attic Window. Архивирано од изворникот на 2020-10-15. Посетено на 2016-04-16. Занемарен непознатиот параметар |deadlink= (се препорачува |url-status=) (help)
  4. „Дали има лош дух на вендиго“. mk.tierient.com. Посетено на 2023-04-22.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]