Велке Лосини

Од Википедија — слободната енциклопедија
Велке Лосини
Velké Losiny
општина
Замак во Велке Лосини
Земја Чешка
Крај Оломоучки крај
Округ Шумперски округ
Реки Десна
Височина 406 м
Координати 50°2′19″N 17°2′41″E / 50.03861° СГШ; 17.04472° ИГД / 50.03861; 17.04472
Највисока точка
 - височина 1.009 м
Површина 46,5 км2
Население 2.832 (2008)
Основан XIII век
Градоначалник Мирослав Копржива
Поштенски бр. 788 15
Положба
Положба
Положба
На Ризницата: Велке Лосини
Портал: www.losiny.cz

Велке Лосини (на чешки Velké Losiny, на германски Groß Ullersdorf) е населено место и седиште на општината Велике Лосини. Се наоѓа во северна Морава, 9 км североисточно од градот Шумперк.

Општината Велке Лосини се состои од селата Велке Лосини, Буковице, Маршиков, Жарова и насељето Лудвиков.

Замак во Велке Лосини

Надворешни врски[уреди | уреди извор]