Веб Адресар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Веб Адресар
Веб Адресар
Мрежно местоkoockle.com
Тековна состојбаActive

Веб Адресар представува листинг кој има за цел да ги поврзе сите веб страни чии што контекст содржи македонски јазик, или нудат производ, услуга, општо добро во или за Македонија. Нуди лесна навигација која е пропратена со многу софистицирано пребарување при што успева да го задржи вниманието на крајниот корисник.Со учеството во Веб Адресар се добива подобро индексирање на сајтот од страна на Google, Yahoo, MSN, Bing, при што директно се зголемува посетеноста на веб страните, а со тоа се удвојуваат и можностите да бидете пронајдени од страна на секојдневните корисници на семрежјето, без разлика дали тие пребаруваат за некоја специфична категорија, поизвод, услуга, општо добро, град, општина.

Веб адресари, историја, неопходност, значење[уреди | уреди извор]

Веб листинзите(или како што се популарно наречени адресари за пребарување) постоеле уште пред да станат популарни пребарувачите како што се Google, Yahoo, Bing. Како што и самото име кажува, веб адресарите претставуваат адресари каде се собрани веб страни со различни намени. Слично како и десктоп директориумите, каде се складираат и собираат фајлови врз основа на некои критериуми, веб адресарите функционираат на истиот принцип но разликата е во тоа што тие се огромна колекција од линкови на сајтови подредени во различни категории. мрежните места во веб адресарите се листаат и прикажуваат по одреден редослед и тоа најчесто според категорија, производ-услуга, географска одредница, а корисниците пребаруваат низ нив затоа што многу олесно ја таргетираат бараната потреба за некој производ или услуга.


Факт е дека од големо значење е Вашата страна да биде прикажана во значајни и угледни веб адресари со што како прво градите повратна врска, како второ Вашата видливост за останатите пребарувачи е многу поголема а со тоа се зголемуваат и шансите Вашата страна да биде индексирана од нивна страна. Kако најважен факт може да се оддели постоењето и уникатноста на веб страната во рамките не секој адресар затоа што според одредени студии Вашиот потенцијален клиент за да ги пронајде Вашите производи-услуги пребарува за производот, услугата, геграфската одредница, што му е потребна, а притоа не ја наведува адресата на Вашата веб страна.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]