Прејди на содржината

Пребарувач

Од Википедија — слободната енциклопедија

Пребарувач — програм што служи за пребарување на информации на семрежјето (пред сè со впишување на клучни зборови или изрази). Резултатите од пребарувањето најчесто се прикажани како список на адреси/страници кои ги содржат бараните информации.

Трите најкористени пребарувачи и нивна приближна користеност на крајот од 2010 година.[1]

Пребарувачите бараат информации од севкупните информации достапни на семрежјето а потоа ги ставаат на располагање на нивните корисници. Некои од нив користат т.н. пајаци (spiders), односно автоматизирани разгледувачи, кои ги крстосуваат страниците „скокајќи“ од врска до врска. Други пак, меѓу кои и Најди! ги примаат податоците од други извори, на пример директно од мрежните места кои изработуваат нови содржини.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Top 5 Search Engines from Oct to Dec 10 (англиски)[[Категорија:Статии со надворешни врски на англиски]]“. StatCounter. Посетено на 17 јануари 2011. Text " StatCounter Global Stats " ignored (help); URL–wikilink conflict (help)

Литература[уреди | уреди извор]