Прејди на содржината

Ватерполо на Летните олимписки игри 2012 – турнир во женска конкуренција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Женски ватерполо турнир
на Летните олимписки игри 2012
Податоци за турнирот
Домаќини Обединето Кралство
Датуми30 јули – 9 август
Екипи(од 4 конфедерации)
Одржувалишта(во 1 град-домаќин)
Конечен исход
Првак САД (1 титула)
Второпласиран Шпанија
Третопласиран Австралија
Четвртопласиран Унгарија
Статистикa за турнирот
Натпревари24
Дадени голови468 (19.5 по натпр.)
Најдобар стрелецСАД Меги Стефенс
(21 гол)

Женскиот ватерполо турнир на Летните олимписки игри 2012 во Лондон, Велика Британија, се одржа од 30 јули до 9 август 2012 година. Сите натпревари се одржаа во Ватерполо Арената.

Тимови од осум држави се натпреваруваа на турнирот и беа сместени во две групи за преелиминарната рунда. Беа одиграни вкупно 24 натпревари, од кои 12 во преелиминарната рунда.

Ватерполо на
Летните олимписки игри
2012

Турнири
мажи  жени

Формат на натпреварување[уреди | уреди извор]

Турнирот вклучува осум тимови, поделени во две групи од по 4 тима.[1] Во групите се игра систем секој против секого. Сите осум тима од групите се пласираат во четвртфиналето каде играат помеѓу себе.[2]

Победниците во четвртфиналните натпревари се пласираат во полуфиналето, додека поразените тимови играат натпревари за пласман. Победниците во полуфиналето играат за златниот медал, додека пак поразените тимови играат за бронзениот медал.

Преелиминарна рдуна[уреди | уреди извор]

Сите саатници се по Британско летно време (UTC+1).

Група A[уреди | уреди извор]

Тим ОН П Н П ДГ ПГ ГР Бод
 Шпанија 3 2 1 0 33 26 +7 5
 САД 3 2 1 0 30 28 +2 5
 Унгарија 3 1 0 2 35 37 −2 2
 Кина 3 0 0 3 22 29 −7 0
30 јули 2012
14:10
Извештај Шпанија  11 – 6  Кина Ватерполо Арена, Лондон
Судии:
Алан Балфанбајев (КАЗ), Кори Вилијамс (НЗЛ)
Голови по четвртина: 2–2, 4–2, 4–2, 1–0
Еспар 3 Голови Хуанхуан 3
30 јули 2012
19:40
Извештај Унгарија  13 – 14  САД Ватерполо Арена, Лондон
Судии:
Брајан Литлџон (ВБР), Денис Данелон (БРА)
Голови по четвртина: 3–4, 4–4, 2–3, 4–3
Бујка 4 Голови Стефенс 7

1 август 2012
14:10
Извештај Унгарија  11 – 10  Кина Ватерполо Арена, Лондон
Судии:
Георгиос Ставридис (ГРЦ), Светлана Древал (РУС)
Голови по четвртина: 1–3, 4–4, 4–3, 2–0
Шуш 4 Голови четири играчи 2
1 август 2012
18:20
Извештај Шпанија  9 – 9  САД Ватерполо Арена, Лондон
Судии:
Мери Дезлиерс (КАН), Антон Бервоетс (ХОЛ)
Голови по четвртина: 3–1, 2–2, 1–4, 3–2
Пареха 4 Голови Крег 4

3 август 2012
14:10
Извештај Шпанија  13 – 11  Унгарија Ватерполо Арена, Лондон
Судии:
Масимилијано Капути (ИТА), Светлана Древал (РУС)
Голови по четвртина: 4–3, 3–2, 3–2, 3–4
Еспар 3 Голови Антал 4
3 август 2012
19:40
Извештај Кина  6 – 7  САД Ватерполо Арена, Лондон
Судии:
Даниел Флахиве (АВС), Марио Бргуљан (ЦРГ)
Голови по четвртина: 1–0, 2–2, 0–3, 3–2
Јатинг, Хуанхуан 2 Голови Стефенс 3

Група B[уреди | уреди извор]

Тим ОН П Н П ДГ ПГ ГР Бод
 Австралија 3 3 0 0 37 19 +18 6
 Русија 3 2 0 1 22 21 +1 4
 Италија 3 1 0 2 22 22 0 2
 Обединето Кралство 3 0 0 3 14 33 −19 0
30 јули 2012
15:30
Извештај Италија  8 – 10  Австралија Ватерполо Арена, Лондон
Судии:
Стивен Ротсарт (САД), Ѓорѓи Јухаш (УНГ)
Голови по четвртина: 1–2, 3–2, 0–4, 4–2
Ди Марио, Радичи 2 Голови Гунтер 3
30 јули 2012
18:20
Извештај Обединето Кралство  6 – 7  Русија Ватерполо Арена, Лондон
Судии:
Мери Дезлиерс (КАН), НИ Шивеи (КИН)
Голови по четвртина: 2–3, 3–2, 0–1, 1–1
Винстанли-Смит 3 Голови Белиаева, Прокофјева 2

1 август 2012
15:30
Извештај Италија  4 – 7  Русија Ватерполо Арена, Лондон
Судии:
Серхи Санчес (ШПА), Герман Молер (АРГ)
Голови по четвртина: 0–1, 1–1, 1–4, 2–1
Ди Марио 2 Голови Лисунова 3
1 август 2012
19:40
Извештај Обединето Кралство  3 – 16  Австралија Ватерполо Арена, Лондон
Судии:
Гус Пинкер (ЈАР), Денис Данелон (БРА)
Голови по четвртина: 1–3, 1–3, 1–5, 0–5
Викокс 2 Голови Вебстер 5

3 август 2012
15:30
Извештај Русија  8 – 11  Австралија Ватерполо Арена, Лондон
Судии:
DДраган Стампалија (ХРВ), Мери Дезлиерс (КАН)
Голови по четвртина: 4–6, 1–2, 1–0, 2–3
Лисунова 3 Голови Гунтер 2
3 август 2012
18:20
Извештај Обединето Кралство  5 – 10  Италија Ватерполо Арена, Лондон
Судии:
Герман Молер (АРГ), Казухико Макита (ЈАП)
Голови по четвртина: 2–4, 1–2, 1–2, 1–2
Гибсон-Бјрн 2 Голови Емоло, Ди марио 3

Медал рунда[уреди | уреди извор]

  Четвртфинале Полуфинале Финале
                           
  A1   Шпанија 9  
B4   Обединето Кралство 7  
  A1   Шпанија 10  
  A3   Унгарија 9  
A3   Унгарија 11
  B2   Русија 10  
    A1   Шпанија 5
  A2   САД 8
  A2   САД 9  
B3   Италија 6  
  A2   САД (по продолж.) 11 Трето место
  B1   Австралија 9  
A4   Кина 16(2) B1   Австралија (по продолж.) 13
  B1   Австралија (Пенали) 16(4)   A3   Унгарија 11

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

5 август 2012
14:50
Извештај Унгарија  11 – 10  Русија Ватерполо Арена, Лондон
Судии:
Масимилијано Капути (ИТА), Марио Бргуљан (ЦРГ)
Голови по четвртина: 3–3, 4–2, 1–3, 3–2
четири играчи 2 Голови Иванова 4

5 август 2012
16:10
Извештај Кина  16 (2) – 16 (4)  Австралија Ватерполо Арена, Лондон
Судии:
Георгиос Ставридис (ГРЦ), Драган Стампалија (ХРВ)
Голови по четвртина: 5–5, 3–3, 4–2, 2–4  OT: 2–2
Хуанхуан 4 Голови Ралф, Загаме 3

5 август 2012
19:00
Извештај САД  9 – 6  Италија Ватерполо Арена, Лондон
Судии:
Адријан Александреску (РОМ), Михајло Чириќ (СРБ)
Голови по четвртина: 3–3, 3–0, 0–1, 3–2
Сајдман 3 Голови Ди Марио 3

5 август 2012
20:20
Извештај Шпанија  9 – 7  Обединето Кралство Ватерполо Арена, Лондон
Судии:
Кори Вилијамс (НЗЛ), Гус Пинкер (ЈАР)
Голови по четвртина: 3–2, 3–0, 2–3, 1–2
Миранда, Еспар 2 Голови Пејнтер-Снел 3

Полуфинале[уреди | уреди извор]

7 август 2012
15:30
Извештај САД  11 – 9  Австралија Ватерполо Арена, Лондон
Судии:
Улрих Шпигел (ГЕР), Меро Дезлиерс (КАН)
Голови по четвртина: 3–3, 3–2, 1–1, 2–3  OT: 2–0
Стефенс 4 Голови Саутерн 4

7 август 2012
19:40
Извештај Унгарија  9 – 10  Шпанија Ватерполо Арена, Лондон
Судии:
Драган Стампалија (ХРВ), Масимилијано Капути (ИТА)
Голови по четвртина: 1–2, 4–5, 2–2, 2–1
три играчи 2 Голови Еспар 4

Натпревар за бронза[уреди | уреди извор]

9 август 2012
18:40
Извештај Австралија  13 – 11  Унгарија Ватерполо Арена, Лондон
Судии:
Адријан Александреску (РОМ), Драган Стампалија (ХРВ)
Голови по четвртина: 2–1, 5–3, 3–4, 1–3  OT: 2–0
Бедсворт 4 Голови Кештели 3

Натпревар за злато[уреди | уреди извор]

9 август 2012
20:25
Извештај САД  8 – 5  Шпанија Ватерполо Арена, Лондон
Судии:
Мери Дезлиерс (КАН), Георгиос Ставридис (ГРЦ)
Голови по четвртина: 1–1, 4–1, 2–0, 1–3
Стефенс 5 Голови Пареха 3

Натпревари за пласман[уреди | уреди извор]

  Полуфинале 5то–6то место
             
  Русија 11  
  Обединето Кралство 9  
 
      Кина 16 (OT)
    Русија 15
7мо–8мо место
  Италија 10   Италија  11
  Кина 14     Обединето Кралство  7

Разигрување за 5-8 место[уреди | уреди извор]

7 август 2012
14:10
Извештај Италија  10 – 14  Кина Ватерполо Арена, Лондон
Судии:
Светлана Древал (РУС), Антон Бервоетс (ХОЛ)
Голови по четвртина: 2–5, 2–5, 2–2, 4–2
Ди Марио 4 Голови шест играчи 2

7 август 2012
18:20
Извештај Русија  11 – 9  Обединето Кралство Ватерполо Арена, Лондон
Судии:
Денис Данелон (БРА), Герман Молер (АРГ)
Голови по четвртина: 3–3, 1–2, 4–2, 3–2
Прокофјева 4 Голови Вилкокс, Пејнтер-Снел 3

Седмо место[уреди | уреди извор]

9 август 2012
14:30
Извештај Италија  11 – 7  Обединето Кралство Ватерполо Арена, Лондон
Судии:
Даниел Флахиве (АВС), Ѓорѓи Јухаш (УНГ)
Голови по четвртина: 2–3, 4–0, 3–2, 2–2
Ди Марио 4 Голови МекКен, Клејтон 2

Петто место[уреди | уреди извор]

9 август 2012
15:50
Извештај Кина  16 – 15  Русија Ватерполо Арена, Лондон
Судии:
Брајан Литлџон (ВБР), Стивен Ротсарт (САД)
Голови по четвртина: 3–3, 5–6, 3–2, 3–3  OT: 2–1
Хуанхуан 6 Голови Федотова, Антонова 4

Распоред и статистика[уреди | уреди извор]

Конечен Распоред[уреди | уреди извор]

Место Тим
1  САД
2  Шпанија
3  Австралија
4  Унгарија
5  Кина
6  Русија
7  Италија
8  Обединето Кралство

Најдобри стрелци[уреди | уреди извор]

Место Име Држава Голови Шутеви %
1 Меги Стефенс  САД 21 27 78%
2 Ма Хуанхуан  Кина 19 53 36%
3 Тања ди Марио  Италија 18 45 40%
4 Ана Еспар  Шпанија 15 41 37%
5 Дора Антал  Унгарија 12 32 37%
Барбара Бујка  Унгарија 12 26 46%
Џенифер Пареха  Шпанија 12 34 35%
Ешли Саутерн  Австралија 12 32 37%
Габриела Шус  Унгарија 12 32 37%
Роуена Вебстер  Австралија 12 42 29%
Никола Загаме  Австралија 12 16 75%

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Draw announced for Olympic Water Polo competition
  2. „London 2012 – Water Polo Competition Schedule“. ФИНА. Архивирано од изворникот на 2012-06-27. Посетено на 2012-08-13.