Ватерполо на Летните олимписки игри 2012 – турнир во машка конкуренција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Машки ватерполо турнир
на Летните олимписки игри 2012
Податоци за турнирот
Домаќини Обединето Кралство
Датуми29 јули – 12 август
Екипи12 (од 4 конфедерации)
Одржувалишта(во 1 град-домаќин)
Конечен исход
Првак Хрватска (1 титула)
Второпласиран Италија
Третопласиран Србија
Четвртопласиран Црна Гора
Статистикa за турнирот
Натпревари40
Дадени голови763 (19.08 по натпр.)
Најдобар стрелецСрбија Андрија Прлаиновиќ
(22 goals)

Машкиот ватерполо турнир на Летните олимписки игри 2012 во Лондон, Велика Британија, се одржа од 29 јули до 12 август 2012. Сите натпревари се одржаа во Ватерполо Арената.

Тимови од дванаесет држави се натпреваруваа на турнирот и беа сместени во две групо за преелиминарната рунда. Беа одиграни вкупно 42 натпревари, од кои 30 во преелиминарната рунда.

Формат на натпреварување[уреди | уреди извор]

Ватерполо на
Летните олимписки игри
2012

Турнири
мажи  жени

[1]

  • Дванаесет репрезентации се поделени во две преелиминарни групи,[2] од по шест во секоја група, и се игра во формат секој против секого во групата.
  • Првите 4 тимови од двете групи играат еден против друг во четвртфиналето.
  • Четирите победници во четвртфиналето играат во полуфиналето. Поразените во четвртфиналето играат за пласман.
  • Победниците од полуфиналињата играат за златниот медал, а поразените ќе разигруваат за бронзениот медал.

Преелиминарна рунда[уреди | уреди извор]

Група A[уреди | уреди извор]

     Квалификувани за четвртфиналето
Тим ОН П Н П ДГ ПГ ГР Бод
 Хрватска 5 5 0 0 50 29 +21 10
 Италија 5 3 1 1 40 36 +4 7
 Шпанија 5 3 0 2 52 42 +10 6
 Австралија 5 2 0 3 40 44 −4 4
 Грција 5 1 1 3 41 43 −2 3
 Казахстан 5 0 0 5 24 53 −29 0

Сите саатници се по Британско летно време (UTC+1).

29 јули 2012
10:00
Report Грција  6 – 8  Хрватска Ватерполо Арена, Лондон
Судии:
Адријан Александреску (РОМ), Ѓорѓи Јухаш (УНГ)
Голови по четвртина: 2–1, 1–2, 2–2, 1–3
Фонтулис, Мурикис 2 Голови три играчи 2
29 јули 2012
11:20
Report Казахстан  6 – 14  Шпанија Ватерполо Арена, Лондон
Судии:
Марио Бргуљан (ЦРГ), Улрих Шпигел (ГЕР)
Голови по четвртина: 2–4, 1–5, 1–3, 2–2
Губарев, Ушаков 2 Голови Пероне 5
29 јули 2012
14:10
Report Италија  8 – 5  Австралија Ватерполо Арена, Лондон
Судии:
Борис Маргета (СЛО), Радослав Коризна (ПОЛ)
Голови по четвртина: 3–0, 2–2, 0–1, 3–2
Фелуго, Гиоргети 2 Голови пет играчи 1

31 јули 2012
11:20
Report Хрватска  8 – 7  Шпанија Ватерполо Арена, Лондон
Судии:
Борис Маргета (СЛО), Радослав Коризна (ПОЛ)
Голови по четвртина: 2–1, 3–2, 2–4, 1–0
Сукно, Добуд 2 Голови Еспањол 4
31 јули 2012
14:10
Report Австралија  7 – 4  Казахстан Ватерполо Арена, Лондон
Судии:
Адријан Александреску (РОМ), Улрих Шпигел (ГЕР)
Голови по четвртина: 2–1, 2–0, 2–2, 1–1
Хауден 2 Голови пет играчи 1
31 јули 2012
15:30
Report Грција  7 – 7  Италија Ватерполо Арена, Лондон
Судии:
Марио Бргуљан (ЦРГ), Михајло Чириќ (СРБ)
Голови по четвртина: 2–1, 1–2, 2–3, 2–1
Фонтулис, Афродакис 2 Голови Прескиути 2

2 август 2012
10:00
Report Шпанија  13 – 9  Австралија Ватерполо Арена, Лондон
Судии:
Михајло Чириќ (СРБ), Стивен Ротсарт (САД)
Голови по четвртина: 2–1, 3–3, 4–1, 4–4
три играчи 2 Голови Милер 5
2 август 2012
11:20
Report Казахстан  4 – 11  Грција Ватерполо Арена, Лондон
Судии:
Улрих Шпигел (GER), Брајан Литлџон (ВБР)
Голови по четвртина: 1–2, 0–4, 1–3, 2–2
Укуманов 2 Голови Фонтулис 5
2 август 2012
19:40
Report Италија  6 – 11  Хрватска Ватерполо Арена, Лондон
Судии:
Ѓорѓи Јухаш (УНГ), Адријан Александреску (РОМ)
Голови по четвртина: 3–4, 1–1, 1–3, 1–3
Фиглиоли, Гало 2 Голови Бошковиќ, Сукно 3

4 август 2012
11:20
Report Хрватска  11 – 6  Австралија Ватерполо Арена, Лондон
Судии:
Улрих Шпигел (ГЕР),Ѓорѓи Јухаш (УНГ)
Голови по четвртина: 2–1, 3–1, 3–2, 3–2
Јоковиќ 3 Голови Велан 3
4 август 2012
14:10
Report Грција  9 – 11  Шпанија Ватерполо Арена, Лондон
Судии:
Марио Бргуљан (ЦРГ), Адријан Александреску (РОМ)
Голови по четвртина: 3–4, 2–4, 2–1, 2–2
Делакас 3 Голови три играчи 3
4 август 2012
15:30
Report Италија  9 – 6  Казахстан Ватерполо Арена, Лондон
Судии:
Антон Бервоетс (ХОЛ), Кори Вилијамс (НЗЛ)
Голови по четвртина: 4–2, 4–2, 1–1, 0–1
четири играчи 2 Голови Шмидер, Жилјајев 2

6 август 2012
10:00
Report Казахстан  4 – 12  Хрватска Ватерполо Арена, Лондон
Судии:
Герман Молер (АРГ), Брајан Литлџон (ВБР)
Голови по четвртина: 0–4, 1–1, 2–4, 1–3
Жилјајев 2 Голови Добуд 5
6 август 2012
11:20
Report Грција  8 – 13  Австралија Ватерполо Арена, Лондон
Судии:
Михајло Чириќ (СРБ), Серхи Санчес (ШПА)
Голови по четвртина: 2–3, 3–5, 1–3, 2–2
Чатцитхеодру 3 Голови Хауден 3
6 август 2012
19:40
Report Шпанија  7 – 10  Италија Ватерполо Арена, Лондон
Судии:
Адријан Александреску (РОМ), Драган Стампалија (ХРВ)
Голови по четвртина: 0–2, 3–4, 1–2, 3–2
Еспањол 3 Голови Премуш 3

Група B[уреди | уреди извор]

     Квалификувани за четвртфиналето
Тим ОН П Н П ДГ ПГ ГР Бод
 Србија 5 4 1 0 69 38 +31 9
 Црна Гора 5 3 1 1 54 41 +13 7
 Унгарија 5 3 0 2 65 52 +13 6
 САД 5 3 0 2 43 44 −1 6
 Романија 5 1 0 4 48 55 −7 2
 Обединето Кралство 5 0 0 5 28 77 −49 0
29 јули 2012
15:30
Report Унгарија  10 – 14  Србија Ватерполо Арена, Лондон
Судии:
Серхи Санчес (ШПА), Масимилијано Капути (ИТА)
Голови по четвртина: 2–2, 1–3, 3–5, 4–4
три играчи 2 Голови Прлаиновиќ 5
29 јули 2012
18:20
Report Романија  13 – 4  Обединето Кралство Water Polo Arena, London
Судии:
Герман Молер (АРГ), Антон Бервоетс (ХОЛ)
Голови по четвртина: 2–1, 4–0, 3–2, 4–1
Диакону 4 Голови Паркер 2
29 јули 2012
19:40
Report Црна Гора  7 – 8  САД Ватерполо Арена, Лондон
Судии:
Георгиос Ставридис (ГРЦ), Даниел Флахиве (АВС)
Голови по четвртина: 1–1, 1–3, 2–2, 3–2
Ивовиќ 3 Голови Варелас 3

31 јули 2012
10:00
Report Унгарија  10 – 11  Црна Гора Ватерполо Арена, Лондон
Судии:
Серхи Санчес (ШПА), Даниел Флахиве (АВС)
Голови по четвртина: 2–2, 3–4, 3–3, 2–2
Бирош 3 Голови Бргуљан 3
31 јули 2012
18:20
Report Србија  21 – 7  Обединето Кралство Ватерполо Арена, Лондон
Судии:
Гус Пинкер (ЈАР), Казухико Макита (ЈАП)
Голови по четвртина: 3–3, 7–2, 6–1, 5–1
Прлаиновиќ 5 Голови Фигес 3
31 јули 2012
19:40
Report САД  10 – 8  Романија Ватерполо Арена, Лондон
Судии:
Драган Стампалија (ХРВ), Масимилијано Капути (ИТА)
Голови по четвртина: 3–3, 1–2, 3–0, 3–3
Варелас, Бејли 3 Голови Раду 4

2 август 2012
14:10
Report Црна Гора  11 – 11  Србија Ватерполо Арена, Лондон
Судии:
Георгиос Ставридис (ГРЦ), Масимилијано Капути (ИТА)
Голови по четвртина: 1–3, 2–1, 5–4, 3–3
Ивовиќ 3 Голови Прлаиновиќ 5
2 август 2012
15:30
Report Романија  15 – 17  Унгарија Ватерполо Арена, Лондон
Судии:
Алан Балфанбајев (КАЗ), Серхи Санчес (ШПА)
Голови по четвртина: 4–5, 5–4, 2-5, 4-3
Бусила, Гибан 3 Голови Мадараш 5
2 август 2012
18:20
Report Обединето Кралство  7 – 13  САД Ватерполо Арена, Лондон
Судии:
Кори Вилијамс (НЗЛ), Ни Шивеи (КИН)
Голови по четвртина: 0–5, 3–3, 3–2, 1–3
Паркер 3 Голови Азеведо 4

4 август 2012
10:00
Report Црна Гора  12 – 8  Романија Ватерполо Арена, Лондон
Судии:
Даниел флахиве (АВС), Алан Балфанбајев (КАЗ)
Голови по четвртина: 3–1, 2–1, 3–2, 4–4
Ивовиќ 3 Голови Диакону 3
4 август 2012
18:20
Report Унгарија  17 – 6  Обединето Кралство Ватерполо Арена, Лондон
Судии:
Герман Молер (АРГ), Денис Данелон (БРА)
Голови по четвртина: 6–1, 5–4, 4–0, 2–1
Касаш, Мадараш 3 Голови шест играчи 1
4 август 2012
19:40
Report Србија  11 – 6  САД Ватерполо Арена, Лондон
Судии:
Серхи Санчес (ШПА), Масимилијано Капути (ИТА)
Голови по четвртина: 4–1, 1–2, 3–1, 3–2
Удовичиќ 3 Голови Бејли 2

6 август 2012
14:10
Report Романија  4 – 12  Србија Ватерполо Арена, Лондон
Судии:
Улрих Шпигел (ГЕР), Стивен Ротсарт (САД)
Голови по четвртина: 0–3, 1–3, 0–4, 3–2
четири играчи 1 Голови Никиќ, Митровиќ 3
6 август 2012
15:30
Report Унгарија  11 – 6  САД Ватерполо Арена, Лондон
Судии:
Даниел Флахиве (АВС), Георгиос Ставридис (ГРЦ)
Голови по четвртина: 1–0, 5–2, 4–1, 1–3
Хошнианшки 3 Голови шест играчи 1
6 август 2012
18:20
Report Обединето Кралство  4 – 13  Црна Гора Ватерполо Арена, Лондон
Судии:
Ни Шивеи (КИН), Кахукико Макита (ЈАП)
Голови по четвртина: 1–4, 2–4, 1–2, 0–3
четири играчи 1 Голови Злоковиќ 3

Медал рунда[уреди | уреди извор]

  Четвртфинале Полуфинале Финале
                           
  A1   Хрватска 8  
B4   САД 2  
  A1   Хрватска 7  
  B2   Црна Гора 5  
A3   Шпанија 9
  B2   Црна Гора 11  
    A1   Хрватска 8
  A2   Италија 6
  A2   Италија 11  
B3   Унгарија 9  
  A2   Италија 9 Трето место
  B1   Србија 7  
A4   Австралија 8 B2   Црна Гора 11
  B1   Србија 11   B1   Србија 12

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

8 август 2012
14:30
Report Шпанија  9 – 11  Црна Гора Ватерполо Арена, Лондон
Судии:
Адријан Александреску (РОМ), Улрих Шпигел (ГЕР)
Голови по четвртина: 4–4, 1–3, 1–3, 3–1
Валес, Мингуел 2 Голови Злоковиќ 4

8 август 2012
15:50
Report Австралија  8 – 11  Србија Ватерполо Арена, Лондон
Судии:
Серхи Санчес (ШПА), Стивен Ротсарт (САД)
Голови по четвртина: 3–2, 4–2, 1–2, 0–5
Кемпбел, Бедсворт 2 Голови Филиповиќ 3

8 август 2012
18:40
Report Италија  11 – 9  Унгарија Ватерполо Арена, Лондон
Судии:
Георгиос Ставридис (ГРЦ), Алан Балфанбајев (КАЗ)
Голови по четвртина: 2–2, 3–2, 3–1, 3–4
три играчи 3 Голови Мадараш 3

8 август 2012 Report Хрватска  8 – 2  САД Ватерполо Арена, Лондон
Судии:
Масимилијано Капути (ИТА), Ѓорѓи Јухаш (УНГ)
Голови по четвртина: 2–0, 3–0, 2–2, 1–0
Бошковиќ, Обрадовиќ 2 Голови Бејли, Варелас 1

Полуфинале[уреди | уреди извор]

10 август 2012
19:50
Report Италија  9 – 7  Србија Ватерполо Арена, Лондон
Судии:
Серхи Санчес (ШПА), Адријан Александреску (РОМ)
Голови по четвртина: 4–2, 2–2, 2–1, 1–2
Гало 3 Голови Удовичиќ 3

10 август 2012
15:40
Report Хрватска  7 – 5  Црна Гора Ватерполо Арена, Лондон
Судии:
Даниел Флахиве (АВС), Георгиос Ставридис (ГРЦ)
Голови по четвртина: 3–1, 2–0, 2–2, 0–2
Сукно 2 Голови Ивовиќ, Гојковиќ 2

Натпревар за бронза[уреди | уреди извор]

12 август 2012
14:30
Report Црна Гора  11 – 12  Србија Ватерполо Арена, Лондон
Судии:
Масимилијано Капути (ИТА), Георгиос Ставридис (ГРЦ)
Голови по четвртина: 2–3, 3–1, 5–4, 1–4
Ивовиќ 3 Голови Филиповиќ 3

Натпревар за злато[уреди | уреди извор]

12 август 2012
15:50
Report Хрватска  8 – 6  Италија Ватерполо Арена, Лондон
Судии:
Серхи Санчес (ШПА), Ѓорги Јухаш (УНГ)
Голови по четвртина: 1–2, 2–0, 2–1, 3–3
Јоковиќ 3 Голови Фелуго 3

Натпревари за пласман[уреди | уреди извор]

Bracket
  Полуфинале 5то–6то место
             
  САД 7  
  Шпанија 8  
 
      Шпанија 8
    Унгарија 14
7мо–8мо место
  Унгарија 10   САД  8
  Австралија 9     Австралија  10

Разигрување за 5-8 место[уреди | уреди извор]

10 август 2012
14:20
Report САД  7 – 8  Шпанија Ватерполо Арена, Лондон
Судии:
Марио Бргуљан (ХРВ), Ѓорѓи Јухаш (УНГ)
Голови по четвртина: 1–3, 1–2, 2–1, 3–2
Пауерс, Беаубиен 2 Голови Пероне 3

10 август 2012
18:30
Report Унгарија  10 – 9  Австралија Ватерполо Арена, Лондон
Судии:
Михајло Чириќ (СРБ), Герман Молер (АРГ)
Голови по четвртина: 4–2, 2–4, 1–0, 3–3
Марадаш, Бирош 3 Голови три играчи 2

Седмо место[уреди | уреди извор]

12 август 2012
10:20
Report САД  9 – 10  Австралија Ватерполо Арена, Лондон
Судии:
Драган Стампалија (ХРВ), Улрих Шпигел (ГЕР)
Голови по четвртина: 1–3, 2–2, 1–3, 5–2
четири играчи 2 Голови Милер, Кемпбел 3

Петто место[уреди | уреди извор]

12 август 2012
11:40
Report Шпанија  8 – 14  Унгарија Ватерполо Арена, Лондон
Судии:
Марио Бргуљан (ЦРГ), Алан Балфанбајев (КАЗ)
Голови по четвртина: 1–4, 2–3, 1–5, 4–2
Мингуел 3 Голови шест играчи 2

Распоред и статистика[уреди | уреди извор]

Конечен распоред[уреди | уреди извор]

 Хрватска
 Италија
 Србија
4  Црна Гора
5  Унгарија
6  Шпанија
7  Австралија
8  САД
9  Грција
10  Романија
11  Казахстан
12  Обединето Кралство

Најдобри стрелци[уреди | уреди извор]

Место Име Држава Голови Шутеви %
1 Андрија Прлаиновиќ  Србија 22 40 55%
2 Александар Ивовиќ  Црна Гора 19 43 44%
3 Филип Филиповиќ  Србија 18 42 43%
Норберт Мадараш  Унгарија 18 37 49%
5 Петер Бирош  Унгарија 16 38 42%
Фелипе Пероне  Шпанија 16 33 48%
7 Михо Бошковиќ  Хрватска 15 33 45%
Вања Удовичиќ  Србија 15 41 37%
9 Алберт Еспањол  Шпанија 14 30 47%
Норберт Хошњански  Унгарија 14 23 61%
Марк Мингуел  Шпанија 14 31 45%
Сандро Сукно  Хрватска 14 30 47%
Борис Злоковиќ  Црна Гора 14 30 47%

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „London 2012 – Water Polo Competition Schedule“. ФИНА. Архивирано од изворникот на 2012-06-27. Посетено на 2012-08-12.
  2. Draw announced for Olympic Water Polo competition

Надворешни врски[уреди | уреди извор]