Варска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Варска
Värska
Skyline of Варска
Варска is located in Estonia
Варска
Варска
Местоположба на населбата на картата на Естонија
Координати: 57°57′29″N 27°38′17″E / 57.95806° СГШ; 27.63806° ИГД / 57.95806; 27.63806Координати: 57°57′29″N 27°38′17″E / 57.95806° СГШ; 27.63806° ИГД / 57.95806; 27.63806
Земја Естонија
Округ Виру
Површина
 • Вкупна4,6 км2 (18 ми2)
Население (2020)
 • Вкупно415
 • Густина9,0/км2 (23/ми2)
Етнички состав
 • Естонци95,7%
 • други4,3%
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Поштенски код64001

Варска (естонски: Värska; сето: Verska) — мала населба (алевик) во парохијата Сетомаа, во округот Виру, југоисточна Естонија. На пописот од 2011 година, населението во населбата било 443 жители.[1]

Географија[уреди | уреди извор]

Се наоѓа на границата со Естонија помеѓу регионот Печора и регионот Псков во Руската Федерација, на десниот брег на делтата на реката Мустоја.

Историја[уреди | уреди извор]

Претходно било познато како село Верхустински[2] или Веркустие.[3] Почнувајќи од 1914 година, во областа Псков, во провинцијата Псков, постоела Слободска парохија (со центар во селото Верхостие)[3] на територијата на современите парохии на Варска и Микитамае во Естонија, како како и парохиите Кулеискаја и Круппскаја од областа Печора во Руската Федерација.

Пред потпишувањето на мировниот договор од Тарту на 2 февруари 1920 година, селото Варска било дел од Слободска парохија на областа Псков во РСФСР.

Во 1922 година, Варска станал центар на парохија во областа Печора. Во 1937 година, Варска добила статус на населба.[4]

Во советскиот период, селото било центар на селскиот совет на Варска, кој вклучувал 23 селски населби.

Демографија[уреди | уреди извор]

Според пописот од 2020 година, во селото живееле 415 луѓе, од кои 95,7% биле Естонци (сето луѓето не биле идентификувани во списокот на националности).

година 2000 2011 2017 2018 2019 2020
население 580 ↘ 443 ↗ 485 ↘ 454 ↘ 446 ↘ 415

Инфраструктура[уреди | уреди извор]

Селото е центар за одмор. Во селото има санаториум „Вјарска“ со бања. Во близина на селото се извира минерална вода. Верска има гимназија (213 ученици во учебната 2002/2003 година, 162 ученици во учебната 2009/2010 година), музичко училиште, културен центар, младински центар, библиотека, пошта и аптека.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Statistika andmebaas - Vali tabel“. andmed.stat.ee. Посетено на 2022-04-01.
  2. „Военная топографическая карта западной части Российской империи (трехверстная)“. Картолог (руски). 2010-01-19. Посетено на 2022-04-03.
  3. 3,0 3,1 „Библиотечка генеалога“. chigirin.narod.ru. Посетено на 2022-04-03.
  4. „[KNR] Словарь эстонских топонимов“. www.eki.ee. Посетено на 2022-04-03.