Валкенсвард

Од Википедија — слободната енциклопедија
Валкенсвард
Општина
Црква во Валкенсвард
Црква во Валкенсвард
Знаме на ВалкенсвардГрб на Валкенсвард
Истакната позиција на Валкенсвард na општинската мапа на Северна Брабант
Местоположба во Северен Брабант
CountryХоландија
ПокраинаСеверен Брабант
Управа[1]
 • ОрганОпштински совет
 • ГрадоначалникАнтон Едервен (ЦДА)
Површина[2]
 • Вкупна56,49 км2 (2,181 ми2)
 • Земјишна55,01 км2 (2,124 ми2)
 • Вода1,48 км2 (57 ми2)
Надм. вис.[3]&1000000000000002500000025 м
Население (август 2017)[4]
 • Вкупно30.615
 • Густина557/км2 (1,440/ми2)
ДемонимВалкенсвардер / Валкенсварденар
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Postcode5550–5556
Area code040
Мреж. местоvalkenswaard.nl
Скулптури Темпорар пред градското сообрание

Валкенсвард (холандски. Valkenswaard) е општина и град во јужниот дел на Холандија, во Метрополитанскиот регион Ајндховен во покраината Северна Брабант. Општината во 2017 година имала население од 30,910 жители и се протега на површина од 56.49 км2 од кои 1.48 км2 се на вода.

Во 19 и 20 век, во Валкенсвард биле основани голем број фабрики за производство на пури, од кои двете најпознати се Вилем Втори и Хофнар.

Eurocircuit Valkenswaard е тркачка патека во автомобилизам што беше домаќин на Европското првенство во реликрос и Светското првенство на ФИМ во мотокрос. Говорен јазик е Кепенлендски (источно-брабантски дијалект, кој е многу сличен на разговорниот холандски).[5]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Samenstelling college van B&W“ [Членови на одбор на градоначалник и алдермени] (холандски). Gemeente Valkenswaard. Архивирано од изворникот на 14 July 2014. Посетено на 5 June 2014.
  2. „Клучни бројки за соседствата“. Статистичка линија на ЦБС. Централна статистичка служба. 2 јули 2013. Посетено на 12 март 2014.
  3. „Postcodetool for 5554DA“. Actueel Hoogtebestand Nederland (холандски). Het Waterschapshuis. Посетено на 5 June 2014.
  4. „Прираст на населението; региони по месеци“. Статистичка линија на ЦБС. Централна статистичка служба. 27 октомври 2017. Посетено на 27 октомври 2017.
  5. Jos & Cor Swanenberg: Taal in stad en land: Oost-Brabants, ISBN 9012090105