Валицка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Valicka-Csatar-church.jpg

Валицка (унгарски: Válicka), е река во Унгарија.

Географска положба[уреди | уреди извор]

Валицка е мала река во западна Унгарија, во округот Зала, и тече низ градот Боцфелд. Долга е 27,274 km.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „ZALA VÍZGYŰJTŐ-GAZDÁLKODÁS TERVEZÉSI ALEGYSÉGEN (4.2.)“ (PDF). Посетено на 2011-03-11.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]