Валери Масон-Делмот

Од Википедија — слободната енциклопедија
Валери Масон-Делмот.

Валери Масон-Делмот е француски климатски научник и директор за истражување на француската Комисија за алтернативни енергии и атомска енергија, каде што работи во лабораторијата за науки за клима и животна средина (LSCE).[1] Таа користела податоци од минатите климатски услови за да ги тестира моделите на климатски промени и придонела за неколку извештаи на IPCC.

Ран живот и образование[уреди | уреди извор]

Масон-Делмот е родена на 29 октомври 1971 година од двајца наставници по англиски јазик и пораснала во Нанси, североисточно од Франција.[2] Дипломирала за напредни студии по инженерство со почести на „Ecole Centrale Paris“ во 1993 година.[3] Таа исто така докторирала на истата институција во 1996 година, во физика на течности и трансфери. Докторска дисертација била "климатски симулација на холоценот значи користење на општа циркулација модели на атмосферата; Влијанија на параметризација".

Кариера и влијание[уреди | уреди извор]

После нејзиниот докторат, Масон-Делмот започнала да работи како истражувач во Комесаријатот за атомска енергија (ЦЕА), поточно во Лабораторијата за клима и науки за животната средина.[2] Таа станала шеф на палеоклиматска група во 2010 година, шеф на истражувачка група во 1998 година, а ја завршила својата хибилитација во 2004 година.[3] Од 2008 година, таа била директор за истражување/виш научник на ЦЕА.[1] Нејзиното истражување вклучувало мониторинг на водена пареа и комбинирало варијабилност на климата во минатото (јадра од мраз, прстени на дрвјата) со симулации, за решавање на тековните климатски модели.[4]

Масон-Делмот служела на бројни национални и меѓународни проекти, вклучувајќи го и Меѓувладиниот панел за климатски промени (IPCC). Од 2014 година била член на Францускиот истражувачки стратешки совет.[4]

Имала многу публикации, вклучително и неколку книги за пошироката јавност, како и книги за деца.[5][6]

Меѓувладин панел за климатски промени[уреди | уреди извор]

Во октомври 2015 година, таа била избрана за копретседател на Работната група 1 (РГИ) на IPCC, која е групата што „ја испитува основата на физичката наука“.[2] Таа била координирачка главна авторка на поглавјето во палеоклимата во циклусот IPCC Петти извештај за проценка (AR5).[4] Масон-Делмот моментално ги води активностите на Работната група еден на IPCC (WGI) за циклусот на Шестиот извештај за проценка (AR6).[7]

Награди и почести[уреди | уреди извор]

Масон-Делмоте ја освоила наградата Марта Т. Музе за придонес во науката на Антарктикот во 2015 година.[8] Таа исто така ја добила француско-австриската награда „Амедее“ во 2014 година[9] и наградата „Ирен Жолиот-Кири“ за жена научник на годината во 2013 година.[10] Таа ја освоила наградата за научна совршеност UVSQ во 2011 година, и Декарт наградата на Европската комисија за транснационално колаборативно истражување: ЕПИКА во 2008 година.[11] Таа била поврзана со Нобеловата награда за мир 2007 година доделена на Ал Гор и IPCC.[12] Таа била ко-наградена со Гран-при Етјен Рот ду ЦЕА од Француската академија на науките во 2002 година.[3] Во 2019 година таа била одликувана со медал Милутин Миланковиќ во 2020 година од страна на Европската унија за геолошки науки.[13]

Во 2020 година, Масон-Делмот била наградена со почесен докторат од Универзитетот во Утрехт за нејзината работа на климатските науки.[14]

Избрани дела[уреди | уреди извор]

 • Masson-Delmotte, Valérie, M. Schulz, A. Abe-Ouchi, J. Beer, A. Ganopolski, JF González Rouco, E. Jansen, K. Lambeck, J. Luterbacher, T. Naish, T. Osborn, B. Otto-Bliesner, T. Quinn, R. Ramesh, M. Rojas, X. Shao and A. Timmermann, 2013: Информации од архивите на Палеоклимата . Во: Климатски промени 2013: Основа на физичката наука. Придонес на работната група I во Петтиот извештај за проценка на Меѓувладиниот панел за климатски промени [Stocker, TF, D. Qin, G.-K. Plattner, M. Tignor, SK Allen, J. Boschung, A. Nauels, Y. Xia, V. Bex and PM Midgley (eds. )] Универзитет Кембриџ Прес, Кембриџ, Велика Британија и Њујорк, Њујорк, САД.
 • Хансен, Jamesејмс, Макико Сато, Пушкер Хареча, Дејвид Берлинг, Роберт Бернер, Валери Масон-Делмоте, Марк Пагани, Морин Рејмо, Дана Л. Роер и Jamesејмс Ц. „Целна атмосферска СО2: Каде треба да цели човештвото?“. предпечат на arXiv arXiv: 0804.1126 (2008).
 • Лулерг, Лаетиција, Адријан Шилт, Ренато Спахни, Валери Масон-Делмоте, Томас Блуние, Бенедике Лемио, Jeanан-Марк Барнола, Доминик Рејно, Томас Ф. Стокер и Јероме Шапелаз. „Орбитални и милениумски обеми на атмосферскиот CH4 во изминатите 800.000 години“. Природа 453, бр. 7193 (2008): 383-386.
 • Ouозел, Jeanан, Валери Масон-Делмоте, Оливие Катани, Габриел Драјфус, Соња Фалурд, Георг Хофман, Бенедикте Минстер и др. „Орбитална и милениумска климатизација на Антарктикот во изминатите 800.000 години“. Наука 317 (5839) (2007): 793-796.
 • Masson-Delmotte, Valérie, M. Kageyama, P. Braconnot, S. Charbit, G. Krinner, C. Ritz, E. Guilyardi et al. „Минато и идно поларно засилување на климатските промени: меѓусебни споредби на климатскиот модел и ограничувања на мразот. Климатска динамика 26, бр. 5 (2006): 513-529.
 • Зигенталер, Урс, Томас Ф. Стокер, Ерик Монин, Дитер Лути, Јакоб Швандер, Бернхард Стауфер, Доминик Рејно и др. „Стабилен однос на јаглероден циклус - клима за време на доцниот плеистоцен“. Наука 310, бр. 5752 (2005): 1313-1317.
 • Масон, Валери, Франсоас Вимеукс, Jeanан ouозел, Вин Морган, Марк Делмоте, Филип Сиаис, Клаус Хамер и др. „Варијабилноста на холоценската клима на Антарктикот заснована на 11 изотопски ледени-јадрени записи“. Quaternary Research 54, бр. 3 (2000): 348-358.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 „Valérie Masson-Delmotte“. The Conversation. Посетено на 2016-06-24.
 2. 2,0 2,1 2,2 „Valérie Masson-Delmotte, elle en Giec“. 2015-12-06. Посетено на 2016-06-24.
 3. 3,0 3,1 3,2 „Valerie Masson-Delmotte“. Le Laboratoire des Sciences du Climat et de l'Environnement. Посетено на 2016-06-24.
 4. 4,0 4,1 4,2 „Valérie Masson-Delmotte“. facts.france-science.org. Архивирано од изворникот на 2020-09-14. Посетено на 2016-06-24.
 5. „Books by Valérie Masson-Delmotte“. gettextbooks.com.
 6. „Valérie Masson-Delmotte, CV“ (PDF). Intergovernmental Panel on Climate Change. Архивирано од изворникот (PDF) на 2018-06-13. Посетено на 2020-12-08. Accessed 2017-06-30.
 7. Pidcock, Roz (February 2, 2016). „The Carbon Brief Interview: Valérie Masson-Delmotte“. Carbon Brief. Посетено на August 8, 2019.
 8. „Tinker-Muse Prize for Science and Policy in Antarctica“. www.museprize.org. Архивирано од изворникот на 2020-09-14. Посетено на 2016-06-24.
 9. „Valérie Masson-Delmotte“ (PDF). ipcc-wg1.unibe.ch. Посетено на 2016-07-09.
 10. UPMC, Université Pierre et Marie Curie -. „Valérie Masson-Delmotte, Awarded the Irène Joliot-Curie“ (француски). Архивирано од изворникот на 2020-09-14. Посетено на 2016-06-24.
 11. „EPICA receives the Descartes prize for excellent research“. isogklima.nbi.ku.dk. Center for Is og Klima. 2008.
 12. „The Nobel Peace Prize 2007“. www.nobelprize.org. Посетено на 2016-06-24.
 13. „EGU announces 2020 awards and medals“. News. European Geosciences Union. 2019-10-22. Посетено на 2019-10-22.
 14. „Climate scientist Valerie Masson-Delmotte honoured“. Utrecht University. 17 February 2020. Посетено на 7 December 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]