Валавица (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Валавица
Местоположба
Физички особености
УстиеМала Река
Особености на сливот

Валавица — река во Западна Македонија и притока на Мала Река.

Течение[уреди | уреди извор]

Валавица извира во северниот дел на планината Стогово, под превојот Јама. Во изворишниот дел се вика Јамска Река, а во долниот тек Валавица. Се влева во Мала Река (Мијачка) кај селото Ехлоец.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014). Реките во Република Македонија. Скопје: Геомап. стр. 16. ISBN 978-9989-2117-6-8.