Вазна со дизајн на девет праски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вазна со дизајн на девет праски
Година 1736-1795
Вид Порцелан
Место Музеј на уметност во Индијанаполис, Индијанаполис

Оваа вазна со дизајн од девет праски е дел од кинеската колекција на Музејот на уметност во Индијанаполис, кој се наоѓа во Индијанаполис, Индијана, САД. Тоа е убаво парче порцелан Jingdezhen со глазура (или „емајл“) декорација што датира од периодот Qianlong од династијата Кинг, следствено направено е помеѓу 1736 и 1795 година[1]

Опис[уреди | уреди извор]

Знакот за владеење со шест знаци на дното на оваа вазна („Da Qing Qianlong nian zh - Година на Змејотi“) покажува дека е направена под царско покровителство. Одличниот квалитет и големите димензии би го направиле многу погоден за изложување во царската палата. Дизајнот на пупки, цветови, лисја и плодови од праска изгледа натуралистички, но таа конфигурација никогаш не би се појавила во природата. Тоа е всушност еден вид ребус, што е вообичаено во кинеските украси. Праските ја симболизираат бесмртноста (благодарение на божицата Ксивангму и нејзината праска која дава плод само на секои три милениуми) додека „девет“ и „долго време“ се хомофони, така што овој дизајн претставува долговечност и безвременост. Уметникот ја прикажал темата многу вешто, користејќи ја сложената форма на вазната за да ги направи праските поистакнати така што ги ставил на свиокот на вазната.[2]

Историски информации[уреди | уреди извор]

Во почетокот на XVIII век, кинеските уметници сфатиле дека можат да создадат непроѕирни бои со додавање бел пигмент на проѕирните емајли. Ова им овозможило да ја користат истата палета на бои што неодамна ја сретнале на сликите во масло донесени во Кина од европските трговци. Ова откритие довело до невидена уметничка слобода и креативност.[1]

Историја на локацијата[уреди | уреди извор]

Оваа вазна била позајмена на институцијата Смитсонијан за да биде дел од изложбата „Азија во Америка: Кинеска уметност од Музејот на уметноста во Индијанаполис“ која била отворена од 18 септември 2004 до 20 март 2005 година во галеријата Артур М. Саклер . Тоа бил првиот во серијата за азиската уметност во американските музеи.[3]

Стекнување[уреди | уреди извор]

Г-дин и г-ѓа Ели Лили ја дале оваа вазна на Уметничката школа Херон во 1960 година, а таа останала кај ИМА за време на поделбата на институциите. Моментално има пристапен број 60.116 и е изложен во галеријата Valeria J. Medveckis. [2]

Исто така види[уреди | уреди извор]

  • Кинг порцелан
  1. 1,0 1,1 Lee, Ellen Wardwell; Robinson, Anne (2005). Indianapolis Museum of Art: Highlights of the Collection. Indianapolis: Indianapolis Museum of Art. ISBN 0936260777.
  2. 2,0 2,1 „Vase with nine peach design“. Indianapolis Museum of Art. Посетено на 28 May 2013.
  3. „Gallery“. Smithsonian Institution. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 28 May 2013.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Предлошка:IMAart