Бусоански јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бусоански јазик
Застапен воЧад
Подрачјејугозапад
Говорници(40 во 1971 г.)
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3bso

Бусоанскиот е афроазиски јазик, од групата на чадски јазици, од подгрупата на источночадски јазици.

Преглед[уреди | уреди извор]

Според податоците од 1971 година јазикот го зборувале само 40 жители. Јазикот се зборува(л) во департманот Луг Шари, во областа Бусо во Чад. Нема забележано дека јазикот има дијалекти. Јазикот е пред изумирање, или можеби е веќе изумрен.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Бусоански јазик на „Етнолог“

Надворешни врски[уреди | уреди извор]