Броматологија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лабораторија за наука за храна
Машини во лабораторија за храна наука
Научници за храна работат во Австралија

Броматологија (од грчки βρῶμα, брома, „храна“; и -λογία, логиjа-наука) — наука за исхраната и прехранбените производи.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „броматологија“ — Лексикон на македонскиот јазик

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Броматологија на Ризницата ?
  • Сековска, Јулијана (2010). Броматологија и токсикологија : здравствена струка фармацевтски лабораториски техничар : IV година (PDF). Скопје: Министерство за образование и наука на РМ. ISBN 978-608-226-129-4.[мртва врска]