Брестови

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Брестови
East Coker elm, 2.jpg
Полски брест (Ulmus minor)
Научна класификација
Царство: Растенија
Нерангирано: Скриеносеменици
Ред: Розовидни
Семејство: Брестови
Mirb.
Родови

Ampelocera Klotzsch
Chaetacme Planch.
Hemiptelea Planch.
Holoptelea Planch.
Phyllostylon Benth.
Planera J.F.Gmel.воден брест
Ulmus L.брест
Zelkova Spach

Брестови (науч. Ulmaceae) — фамилија на цветни растенија во која спаѓаат дрва како брестот (Ulmus) и зелковата (Zelkova).[1] Членовите на фамилијата се застапени ширум умерениот појас, а во останатите краишта имаат проретчена расеана распространетост (освен во Австралазија).[2][3]

Опис[уреди | уреди извор]

Фамилијата опфаќа зимзелени и листопадни дрва и грмушки што содржат слузни лепливи материи во ткивото на листовите и кората. Листовите обично се наизменично распоредени на дршката и прости со мазни или различно назабени рабови, честопати со несиметрична основа. Цветовите им се мали и можат да бидат двополови или еднополови.[4] Плодот може да има крилест, оревест или јаткаст облик. Дрвата од овој род имаат важност како дрвен материјал за мебел. Црвениот брест (U. rubra) се користи како облагнувач при воспаленија на внатрешните органи. Брестот, водиот брест и зелковата се одгледуваат како украсни дрва.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Denk, T; GW Grimm. Phylogeny and biogeography of Zelkova (Ulmaceae sensu stricto) as inferred from leaf morphology, ITS sequence data and the fossil record. „Botanical Journal of the Linnean Society“ (Linnean Society of London) том  147 (2): 129–157. doi:10.1111/j.1095-8339.2005.00354.x. 
  2. Watson, L.; Dallwitz, M. J. (1992-). „The Families of Flowering Plants: Ulmaceae Mirb.“. конс. 21 November 2006. 
  3. Стивенс, П. (2001 onwards). „[[Група за истражување на филогенијата на скриеносемените растенија]]“. Ботаничка градина на Мисури. конс. 21 ноември 2006.  Wikilink embedded in URL title (помош) (англиски)
  4. Sytsma, KJ; J Morawetz, C Pires, M Nepokroeff, E Conti, M Zjhra, JC Hall, and MW Chase. Urticalean rosids: Circumscription, rosid ancestry, and phylogenetics based on RBCL, TRNL-F, and NDHF sequences. „American Journal of Botany“ (Botanical Society of America) том  89 (9): 1531–1546. doi:10.3732/ajb.89.9.1531. PMID 21665755.