Прејди на содржината

Брда (Радовљица)

Координати: 46°19′58″N 14°8′51″E / 46.33278° СГШ; 14.14750° ИГД / 46.33278; 14.14750
Од Википедија — слободната енциклопедија
Брда
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењска
ОпштинаРадовљица
Надм. вис.&10000000000000572000000572 м
Население (2002)
 • Вкупно44
[1]

Брданаселба во Општина Радовљица во регионот Горењска во Словенија.

Брда во пишаните извори е спомената како Егк во 1498 година.[2]

  1. „Статистичка служба на Република Словенија“. Архивирано од изворникот на 2008-11-18. Посетено на 2022-10-20.
  2. „Brda“. Slovenska historična topografija. ZRC SAZU Zgodovinski inštitut Milka Kosa. Посетено на 15 октомври 2022.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]