Прејди на содржината

Браќата Карамазови (филм од 1958 година)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Браќата Карамазови е филм од 1958 година, снимен од страна на МГМ, заснован на романот на Браќата Карамазови на Фјодор Достоевски од 1880 година. Бил режиран од Ричард Брукс, а во продукција на Пандро С.Берман . Сценариото било на Џулиус Ep.Епштајн, Филип Г. Епштајн и Ричард Брукс. Тој бил дел од Канскиот филмски фестивал во 1958 година.[1] Во премиерата на филмот браќата ги играле Јул Бринер, Ричард Башехарт и Вилијам Шатнер. Филмот бил номиниран на повеќе престижни филмски фестивали за повеќе престижни награди. На еден фестивал филмот ја земал награда за најдобар филм, додека бар Алберт Салми ја добил наградата за најдобро одиграна споредна улога.

Заплет[уреди | уреди извор]

Приказната го следи Фјодор, патријархот на семејството Карамазови, и неговите синови. Кога се обидува да одлучи кого ќе избере за наследник, тензиите меѓу браќата се зголемуваат, што доведува до пресметки и убиства.

Улоги[уреди | уреди извор]

 • Јул Бринер како Дмитриј Карамазов
 • Марија Шел како Грушенка
 • Клер Блум како Катја
 • Ли C.Коб како Фјодор Карамазов
 • Алберт Салми како Смердијаков
 • Вилијам Шатнер како Алексиј Карамазов
 • Ричард Башехарт како Иван Карамазов
 • Гејџ Кларк како бранител
 • Judудит Евелин како Ана Холаков
 • Давид Опатосу како капетан. Снегирјов
 • Симон Оукленд како Маврајек
 • Франк Декова како капетан. Врублевски

Продукција[уреди | уреди извор]

Се шпекулирало дека Мерилин Монро преговарала за да ја игра улогата на Грушенка, но неколку спротивставени извештаи се појавиле околу времето кога филмот влегол во производство. Извршниот директор на МГМ изјавил дека таа на некој начин ја одбила улогата бидејќи чекала бебе, но агентот на Монро го негирал ова и тврдел дека студиото никогаш не и дало понуда.[2] Ричард Брукс рекол дека Монро одлично ќе ја одиграла улогата на Грушенка, но тврдел дека преговорите пропаднале „поради нејзините договори и лични проблеми“.[3] Керол Бејкер била следниот избор за улогата, но „Ворнер Брос“ ја суспендирала и не ја позајмила откако таа одбила да ја игра Дајана Баримор во „ Премногу, премногу наскоро“ . Наместо тоа, се вклучила Марија Шел, со своето деби во американскиот филм.[4][5]

Филмот бил снимен од јуни до август 1957 година на локации во Лондон и Париз.[5]

Критики[уреди | уреди извор]

Современите критики биле од измешани до позитивни. Босли Кроутер од Њујорк Тајмс напишал „Освен среќен крај на половина пат што ја замаглува иронијата на драмата, [Брукс] заврши добра работа во компресирањето на супстанцијата на книгата... Но, најмногу од сè, г-дин Брукс и г-дин Берман прикажаа на екранот голема енергична драма и страст што вклучува интересни, робусни ликови.[6] Разновидноста прогласила „Раскошно и чувствително производство на МГМ од Пандро С. Берман не ја жртвува уметноста на забавата, ниту ја губи забавата во лажната концепција за тоа што претставува уметноста. „Браќата Карамазов“ треба да биде еден од успесите на годината.“[7] Извештаите на Харисон напишале: „Одличен е зборот за оваа апсорбирачка и енергична екранска верзија на епскиот роман на Фјодор Достоевски. . . Глумата е врвна, со брилијантни настапи во кои влегоа Ли Cеј Коб, како лелеав и лукав татко, и од Јул Бринер, како неговиот огнен, многу темпераментен, најстар син “.[8] Во генерално позитивниот осврт на „ Лос Анџелес Тајмс“, Филип К. Шеуер ја нарекол изведбата на Бринер „импресивна“ и напишал дека Ли C.Коб како Фјодор „успева да постигне препознатлив и одговорен акорд со публика“, но открил дека Грушенка на Марија Шел била играна „со упорната насмевка на Мона Лиза, за која чувствував дека не е туѓа само за улогата на материјалистичката, венска блудница, туку беше и несфатливо во спротивност со нејзиното менување на расположението“.[9] Mкон МекКартен од Њујоркер“ изјавила дека филмот „трае околу два и пол часа, од кои повеќето би било подобро да ги потрошите на некој поголем проект. . . Сметам дека г-дин Брукс, покрај тоа што е опкружен со глумци кои едноставно не можат да се спротивстават на обврските што ги презедоа, никогаш не се бори со идеите што Достоевски се обидуваше да ги изнесе.”[10] Месечниот филмски билтен напишал „Нема ништо од длабочината на Достоевски или возбудливо истражување на мотивот. Сите браќа се појавуваат како прилично необјасниви луѓе. Тешко е да се биде сочувствителен кон Дмитриј и да не се срами од Аљоша или да се потсмева на Иван. Настапите во целина сугерираат дека глумечката екипа никогаш не знаела за што станува збор “.[11]

Според записите на МГМ, филмот заработил 2.390.000 УСД во САД и Канада и 3.050.000 УСД на останатите пазари, што резултирало со профит од 441 000 УСД.[12]

Награда Категорија Номиниран (и)
Оскари Најдобра споредна машка улога Лее Ј. Коб
Кански филмски фестивал Златна палма Ричард Брукс
Награди на еснафот на режисери на Америка Номинирана
Награди на Лорел Врвна драматична изведба на мажите Лее Ј. Коб
Врвна кинематографија - боја Џон Алтон
Врвен композитор на музика Бронислау Капер
Награди на Националниот одбор за преглед Топ десет филмови Браќата Карамазови
Најдобра споредна машка улога Алберт Салми
Награди во кругот на филмски критичари во Њујорк Најдобар режисер Ричард Брукс

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Festival de Cannes: The Brothers Karamazov“. festival-cannes.com. Архивирано од изворникот на 2014-12-23. Посетено на 2009-02-09.
 2. „Marilyn and Studio Differ on Role Offer“. Los Angeles Times: 2. May 7, 1957.
 3. Scheuer, Philip K. (June 16, 1957). „'The Brothers Karamazov' Rolling — Without Marilyn“. Los Angeles Times: Part V, p. 2.
 4. Pryor, Thomas M. (May 3, 1957). „Warners to Hold Actress to Pact“. The New York Times: 20.
 5. 5,0 5,1 „The Brothers Karamazov - History“. AFI Catalog of Feature Films. Посетено на July 13, 2018.
 6. Crowther, Bosley (February 21, 1958). „Screen: 'The Brothers Karamazov'“. The New York Times: 18.
 7. „The Brothers Karamazov“. Variety: 6. February 19, 1958.
 8. „The Brothers Karamazov“. Harrison's Reports: 32. February 22, 1958.
 9. Scheuer, Philip K. (February 16, 1958). „'Karamazov' People Full of Complexities“. Los Angeles Times: Part V, p. 1–2.
 10. McCarten, John (March 1, 1958). „The Current Cinema“. The New Yorker: 104, 106.
 11. „The Brothers Karamazov“. The Monthly Film Bulletin. 25 (295): 98–99. August 1958.
 12. The Eddie Mannix Ledger, Los Angeles: Margaret Herrick Library, Center for Motion Picture Study.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]