Браш Парк

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Улица во Браш Парк

Браш Парк Хисторик Дистрикт (англиски: Brush Park) е дистрикт во Детроит, Мичиген. Се наоѓа во Мидтаун. Населбата има стари куќи од Гилдед годините, во 1877 - 1890. Едмунд Бруш го основал дистриктот во 1850 година за богатата класа. Архитектот, Алберт Кан, живеел тука од 1906 до 1942.