Браун Лејди

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Рејнхам Хол.

Браун Лејди (англиски: Brown Lady) или Кафеава Дама е дух кој наводно го опседнува Рејинхам Хол во дворецот во Нортфолк во Англија. Духот станал еден од најпознатите духови во Велика Британија. Своето име го добил затоа што наводно духот носи кафеав фустан.

Идентитетот на духот[уреди | уреди извор]

Според легендата, Браун Лејди е всушност Дороти Валпол (1686—1726) година, сестра на Роберт Волпол кој бил првит премиер на Велика Британија. Таа била втора жена на Чарлес Тауншенд кој бил познат по својата чудна нарав. Приказната вели дека Тауншенд открил дека неговата сопруга имала прељуба со лордот Вартон, па поради тоа Чарлес ја заклучил во една просторија на семејната куќа. Умрела во 1726 година од големи сипаници.[1][2]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]