Браунс Беј

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Браунс Беј
Browns Bay
Browns Bay.JPG
Плажата на Браунс Беј
Основни податоци
Месна управаОкленд
Изборна един.Хибискус и Бејс
Население4.239 (2013)
Околина
СеверВаиаке
Североисток(зал. Хаураки)
Исток(зал. Хаураки)
Југоисток(зал. Хаураки)
ЈугРотси Беј
ЈугозападМарис Беј
ЗападНорткрос
СеверозападТорбеј Хајтс

Браунс Беј (англиски: Browns Bay) — населба во северниот дел на Окленд, на источниот брег, добро позната по своите продавници и плажа.

Според пописот од 2013 г. Браунс Беј брои 4.239 жители, разлика од 261 жител (6,6%) во однос на 2006 г.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]