Бранислав Ѓекиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија

Бранислав Ѓекиќ (Ќуприја, 12 август 1991) е српски кошаркар. Игра на крилната централна позиција за тимот на Еуро Никел 2005.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Ѓекиќ израснал во кошаркарскиот клуб Ќуприја, од каде во 2004 година преминал во ФМП. Следните пет години ги поминал во клубот од Железник и во тој период освоиле две јуниорски Евролиги (2008, 2009).[1] По полнолетството во август 2009 година, Ѓекиќ одбил да потпише професионален договор со ФМП и преминал во Партизан.[2]

Тој во Партизан во сезоната 2009/10, заедно со својот тим, ги освоиле сите три домашни трофеи и учествувале на фајналфорот на Евролигата во Париз. Ја започнал и следната 2010/11 година сезона во Партизан, освоиле уште еден куп Радивоје Корач, но потоа во март 2011 година бил испратен на позајмица во Мега Визура до крајот на сезоната.[3] Сезоните 2011/12. и 2012/13 година. целото свое време го поминал во Партизан, а на листата на трофеи додале уште две титули на српски првак, како и уште една Јадранска лига и Купот Радивоје Корач.

За сезоната 2013/14. потпишал договор со македонскиот прволигаш Струмица,[4] и следната сезона ја минал во Македонија, настапувајќи само за кумановскиот тим.[5] Сезоната 2015/16. ја троши играјќи за Златорог Лашко во словенечката прва лига.[6] Сезона 2016/17 ја започнал во екипата на ОКК Београд со која настапувал во кошаркарската лига на Србија.[7] Сепак, веќе во ноември 2016 г. го напуштил белградскиот клуб и се вратил во Македонија каде потпишал за Фени индустри.[8]

Сезона 2017/18 ја стартувал без клуб, но на почетокот на 2018 година потпишал за екипата на Рогашка.[9] Тој поминал околу еден месец во овој клуб, по што спогодбено го раскинал договорот. После тоа, кон средината на февруари 2018 година повторно потпишал за Куманово.[10] Тој останал во Куманово до крајот на сезоната 2018/19. Во август 2019 година, тој потпишал за Сараевски Спарси,[11] и со нив го освоил Купот на Босна и Херцеговина во февруари следната година.[12] Во јули 2020 г. тој го продолжил договорот со Спарси за уште една година,[13] но го напуштил клубот во декември истата година.[14]

Репрезентација[уреди | уреди извор]

Ѓекиќ ги минал сите помлади селекции на Србија. Со репрезентацијата до 16 години го освоиле првиот бронзен медал на ЕП во 2006 година, а следната година го освоиле златото со истата возрасна категорија. Со репрезентацијата до 18 години освоиле злато на ЕП 2009. Со репрезентацијата до 20 години настапувале на ЕП во 2010 и 2011 година. каде репрезентацијата не освоила медали.[15]

Успех[уреди | уреди извор]

Клуб[уреди | уреди извор]

 • Партизан:
  • Српско првенство (3): 2009/10, 2011/12, 2012/13.
  • Јадранска лига (2): 2009/10, 2012/13.
  • Куп Радивоје Корач (2): 2010, 2012 година.
 • Спарс Сараево:
  • Куп на Босна и Херцеговина (1): 2020 година

Репрезентација[уреди | уреди извор]

 • Европско првенство до 16 години: 2006 година 2007 година
 • Европско првенство до 18 години 2009 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Đekić: Izabrao sam Partizan“. novosti.rs. 26. 8. 2009. Посетено на 6. 4. 2020. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)
 2. „Đekić potpisao za Partizan“. politika.rs. 31. 8. 2009. Посетено на 6. 4. 2020. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)
 3. „Jaka u Olimpiji, Đekić i Mitrović u Mega Vizuri“. kkpartizan.rs. 16. 3. 2011. Посетено на 6. 4. 2020. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
 4. „Branislav Đekić u Strumici“. novosti.rs. 31. 8. 2009. Посетено на 6. 4. 2020. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)
 5. „Nekada veliki talenat Partizana u Kumanovu“. novosti.rs. 24. 11. 2014. Посетено на 6. 4. 2020. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)
 6. „Đekić prešao u Zlatorog“. mvp.rs. 25. 7. 2015. Посетено на 6. 4. 2020. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)
 7. „Kakav tandem - Branislav Đekić i Kimani Frend! Klonferi opet igraju dobru košarku“. mozzartsport.com. 10. 10. 2016. Посетено на 6. 4. 2020. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)
 8. „Igrao je za Partizan na fajnal-foru! A sada je potpisao za makedonskog prvoligaša“. mozzartsport.com. 23. 11. 2016. Посетено на 6. 4. 2020. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)
 9. „Branislav Đekić u Sloveniji“. mozzartsport.com. 3. 1. 2018. Посетено на 6. 4. 2020. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)
 10. „Đekić napustio Rogašku, ponovo u Kumanovu“. sportklub.rs. 14. 2. 2018. Посетено на 6. 4. 2020. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)
 11. „Nekad u Partizanu, a sad u sarajevskom Sparsu“. mondo.ba. 7. 8. 2019. Посетено на 6. 4. 2020. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)
 12. „Đekić i Vrabac doneli Sparsima istorijski pehar Kupa!“. sportklub.rs. 16. 2. 2020. Посетено на 6. 4. 2020. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)
 13. „Đekić i narednu sezonu u OKK Spars Realway“. sportsport.ba. 14. 7. 2020. Посетено на 4. 1. 2021. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)
 14. „Branislav Đekić više nije košarkaš Spars Realwayja“. sportsport.ba. 30. 12. 2020. Посетено на 4. 1. 2021. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)
 15. „Branislav DEKIC (SRB) participated in 6 FIBA / FIBA Zones events“. fiba.com (англиски). Посетено на 6. 4. 2020. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]