Бразил (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Постер за ДВД изданието на Бразил

Бразил (оригинално издаден на 20 февруари 1985) е дистописка комедија[1][2] режирана од членот на Монти Пајтон, Тери Гилијам. Филмот е напишан од Гилијам, Чарлс МекКијон и Том Стопард. Во него глумат Џонатан Прајс, Роберт де Ниро, Ким Грист, Мајкл Палин, Кетрин Хелмонд, Боб Хоскинс, и Ијан Холм.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Anders, Charlie Jane (19 October 2015). „50 Brilliant Science Fiction Movies That Everyone Should See At Least Once“. Gizmodo. Посетено на 29 October 2015.
  2. „Dystopia and Science Fiction: Blade Runner, Brazil and Beyond“. Santa Barbara: University of California Press. Архивирано од изворникот на 9 November 2020. Посетено на 29 October 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]