Борски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Борски јазик
Застапен воЧад
ПодрачјеЈуг
Говорници100  (1999)
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3bvf

Борскиот, или познат и како бварски или дамравскиафроазиски јазик, дел од групата на чадски јазици од погрупата на источночадски јазици. Јазикот е загрозен и е под опасност од исчезнување.

Преглед[уреди | уреди извор]

Јазикот, според податоците од 1999 година, го зборуваат помалку од 100 луѓе. Јазикот се зборува(л) во јужен Чад, во селото Думрав во регионит Шари-Багирми.[1]

Јазикот има лексичка сличност од 36% со мултуанскиот, и поради тоа некои го сметаат за дијалект на истиот. Повеќето од луѓето зборуваат на багирмиски јазик, наместо на борски.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Endangered Languages Project“. endangeredlanguages.com (англиски). Посетено на 2017-02-10.
  2. „Ethnologue 14 report for language code:BVF“. archive.ethnologue.com. Архивирано од изворникот на 2017-02-11. Посетено на 2017-02-10.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]