Боневил (езеро)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Езерото Боневил во текот на леденото доба било со големина од 52 000 квадратни километри и длабочина од 300 метри со местоположба во американските сојузни држави Јута, Невада и Ајдахо. Денес има само остатоци од езерото Боневил вклучувајќи го и Големото Солено Езеро во Јута, езерото Јута и езерото Савиер. Бидејќи тие се суви форми од повлажното минатото, тие содржат корисни индиции за проучување на климатските промени.