Бомбет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бомбет

Бомбет се ролни од свежо свинско месо и полнети со сирење, сол и бибер, традиционално распространети низ целата Апулија.[1] [2] [3]

Потекло на името[уреди | уреди извор]

Вистинскиот превод на бомбата е „бомбици“.

Името се однесува на заоблената форма и малата големина на овие ролни, како и на нивното полнење што создава убав вкус.[3]

Подготовка[уреди | уреди извор]

Бомбетите се подготвуваат со одбрани парчиња свинско капоколо парчињата месо се ставаат на даска за сечење и обично се полнат со пулиско канестрато сирење, сол и бибер, потоа се тркалаат и се затвораат рачно за да не се создаде вистински „сноп“, понекогаш се додава и магдонос. Вака добиените кифлички може и да се готват на скара или во рерна.[1] [4]

Варијанти[уреди | уреди извор]

Постојат многу варијанти на овој специјалитет, чии рецепти се често љубоморно и тајно чувани од поединечните месари. Меѓу најчестите има и некои без фил, некои зачинети со сол и бибер, или некои пак други завиткани со парче сланина, некои содржат и шунка наместо мелено месо или други со зачинет фил кој најчесто се нарекува „мексиканска бомбета“.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Bombette pugliesi: la ricetta classica“. BBQ4All - American Skills, Italian Style (италијански).
  2. „Bombette pugliesi: la ricetta dello street food di carne tipico della Valle d'Itria“. Cucina Fanpage (италијански).
  3. 3,0 3,1 „Bombette Pugliesi“. Puglia.com (италијански).
  4. „Bombette pugliesi“. Le Ricette di GialloZafferano.it (италијански).