Бомбашки напади во Багдад (април 2010)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бомбашки напади во Багдад
МестоБагдад , Ирак
Датум23–24 април 2010 (UTC+4)
Вид на нападкоординирани бомбашки детонации
Мртви85+
Повредени145+
Број на осомничениАл Каеда во Ирак

Бомбашките напади во Багдад претставуваат серија од бомбашки напади кои се случиле во април 2010 година во Багдад, Ирак. За само два дена, од настаните загинале 85 луѓе, а стотици биле сериозно повредени.[1] Повеќето од нападите биле извршени во близина на една шиитска џамија. Еден од нападите бил наменет за шиитскиот радикален водач Моктада Ал Садер.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Dozens killed in Baghdad in 'revenge al-Qaeda attacks'. BBC News. BBC. 23 April 2010. Посетено на 23 April 2010.