Божјата војна (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија

„Божјата војна“ (шпански: La guerra de Dios) — шпански филм од 1953 година, во режија на Рафаел Хил (Rafael Gil), по сценариото на Висенте Ескрива (Vicente Escrivá) и Рамон Д. Фаралдо (Ramón D. Faraldo). Главните улоги ги играат: Клод Ледју (Claude Laydu), Франсиско Рабал (Francisco Rabal), Хосе Марко Даво (José Marco Davó), Фернандо Санчо (Fernando Sancho), Жерард Тихи (Gérard Tichy) и Алберто Ромеа (Alberto Romea). На Венецијанскиот филмски фестивал, филмот ја освоил наградата „Бронзен лав“, а на првото издание на филмскиот фестивал во Сан Себастијан ја освоил Големата награда.[1]

Синопсис[уреди | уреди извор]

На почетокот на 1930-тите, еден млад свештеник е испратен во сиромашно рударско село со цел на жителите да им помогне да ја пронајдат верата во бога.

Наводи[уреди | уреди извор]