Боб Морли

Од Википедија — слободната енциклопедија
Боб Морли
Роден(а)Роберт Алфред Морли
20 декември 1984 (1984-12-20) (38 г.)
Кинетон, Викторија, Австралија
Други имињаБоби Морли
Алма матерУниверзитетот Ла Троб
ЗанимањеГлумец, телевизиски режисер
Активен период2005
Познат(а) по
СопружникЕлиза Тејлор (в. 2019)

Роберт Алфред Морли (р. 20 декември 1984) е австралиски глумец и телевизиски режисер.Со појавите во театарски продукции и кратки филмови, Морли имал во улога во филмот „Дом и далеку“ во 2006 година. За улогата, тој доби номинација за наградата ,,Најпопуларниот машки талент''. Морли се појавиl во филмот „Потребни се двајца“ во 2007 година и по снимањето на „Дом и далеку", се приклучил на екипата на „Стрип“. Морли бил избран за Ајдан Фостер во „Соседи“, во 2011 година, а тој играл и во играниот филм „Блиндер“ во 2013 година. Од 2014 до 2020 година, Морли игра како Белами Блејк во филмот „100“.

Ран живот[уреди | уреди извор]

Морли е син на мајка филипинка и австралиски татко, кој починал кога бил мал.[1] Морли има две постари сестри и еден постар брат.[2] Тој израснал на фарма во Кинетон, мал селски град во Викторија, и студирал драма на училиште сè до 11-та година, додека не го замолат да не продолжи [3] Морли за „Ејџ“ изјавил дека е непослушен студент и не ги сфаќа сериозно работите. Откако ја завршил 12-та година, Морли се преселил во Мелбурн и започнал да студира инженерство. Една година подоцна, тој одлучил да се запише на Креативни уметности на Универзитетот Ла Троб.

Кариера[уреди | уреди извор]

Морли ја започнал својата кариера глумејќи во разни универзитетски театарски продукции, кратки филмови и претстави, вклучувајќи ги „Паѓање до совршен“ и „Приказна од Виена Вудс“. Морли се појавил во хорор филм во 2005 година „Мртва жетва“ во режија на Дамијан Скот и како додаток се појавува во „Соседи“. Истата година тој учествува во „Ангели со валкани лица“ и неговиот настап го привлекло вниманието на директорите за кастинг во „Дом и далеку“. Морли се приклучил на екипата на „Дом и далеку“ како Дру Куртис во 2006 година. За неговата улога како Дру, Морли бил номиниран за наградата за Најпопуларниот машки талент. Морли се појавил во втората сезона од австралиската серија славна личност за пеење „Потребни се двајца“ во мај 2007 година. На 12 јуни 2007 година, тој бил отфрлен по шест недели во шоуто - иако тој ја добил највисоката оценка таа вечер. Тој бил избран во улогата на Тони Морети во акционата драмска серија на „Девет Нетворк“ во 2008 година „Стрип“. Серијата била откажана поради ниската гледаност. Продолжил да се појавува во „Изгорен", филмм на ,,Девет Нетворк" во 2008 година. Морли бил номиниран за наградата „Ерген на годината“ на списанието Клео.

Во 2009 година, тој го играл ликот Лорка во претставата Палиндром за мртов поет. Следната година, Морли се претставил во четвртата сезона на Си Патрол во 5-та епизода со наслов „Изгубен рај“. Во 2011 година, тој глумел во австралискиот трилер Патен Воз во режија на Дин Франсис. Филмот е објавен во Северна Америка како Убиство на патот. Во јуни 2011 година било објавено дека Морли се приклучил на екипата на „Соседите“ како Ајдан Фостер, љубовник на Крис Папас. Ликовите на Морли и Мејсон го формираа првиот хомосексуален пар на шоуто. Морли направил десет недели пауза за да се појави во Блиндер, филм за австралиските фудбалски правила. Тој се вратил во сетот на Соседите на почетокот на јуни 2012 година.

Морли се приклучил на глумечката екипа на драмски филм „Изгубени во белиот град“ во 2013 година. Истата година, тој почнал да глуми како Белами Блејк во серијата „100“ на ЦВ, кој е снимен во Канада. Седмата и последна сезона на „100“ започнала да се емитува во мај 2020 година.[4]

Приватен живот[уреди | уреди извор]

Боб Морли и неговата сопруга Елиза Тејлор

На 5 мај 2019 година, Морли и Елиза Тејлор се венчале. Тие го објавиле бракот на 7 јуни 2019 година.[5] На почетокот на 2020 година, Морли и Тејлор откриле дека имале спонтан абортус додека ја снимале последната сезона на „100“ .[6]

Филмографија[уреди | уреди извор]

Година Наслов Улога
2010 г. Патен воз Крег
2013 година Блендер Ник
2014 година Изгубени во Белиот град Ави

Телевизија[уреди | уреди извор]

Година Наслов Улога Белешки
2006–2008 година Дома и надвор Дру Куртис Главна екипа
2007 година Потребни се две Самиот
2008 година Изгорен Брендан Телевизиски филм
2008 година Лентата Тони Морети Главна екипа
2010 г. Морска патрола Шон Епизода: „Изгубен рај“
2011–2013 година Соседи Ајдан Фостер Повторувачки
2014–2020 година 100-те Белами Блејк Главна екипа; Исто така режирана епизода: „Пепел до пепел“
2016 година Победници и губитници Итан Квин Епизода: „Студена тврда кучка“

Како директор[уреди | уреди извор]

Година Наслов Белешки
2019 година 100-те Епизода: „Пепел до пепел“

Награди и номинации[уреди | уреди извор]

Година Здружение Категорија Работа / номиниран Резултат Ref.
2007 година Награди за логи Најпопуларен нов машки талент Номинација [7]
2015 година Награди за избор на тинејџери Избор на ТВ-актер: Фантазија / Sci-Fi ,,100" Номинација [8]
2016 година Награди за избор на тинејџери Номинација [9]
2017 година Награди за избор на тинејџери Номинација [10]
2018 година Награди за избор на тинејџери Номинација [11]
2019 година Награди за избор на тинејџери Номинација [12]

Користена литература[уреди | уреди извор]

 1. Kalina, Paul (9 October 2008). „An actor going through a stage“. The Age. стр. 16. Посетено на 20 June 2011.
 2. „Bobby Morley“. Yahoo!7. Архивирано од изворникот на 6 January 2007. Посетено на 20 June 2011.
 3. Gallagher, Heather (13 August 2006). „Yak Attack – Bobby Morley, 21, actor“. The Age. стр. 29. Посетено на 19 June 2011.
 4. https://televisionworkshop.warnerbros.com/alumnus/bob-morley/?section=year-2018
 5. 'The 100' Stars Eliza Taylor and Bob Morley Announce They're Married!“. Entertainment Tonight. 7 June 2019. Посетено на 8 June 2019.
 6. Coley, Samantha (5 February 2020). „Everything We Learned at Unity Days 2020, Including Teasers for 'The 100' Season 7“. Tell-Tale TV (англиски). Посетено на 13 October 2020.
 7. „Logie Award nominations“. The Sydney Morning Herald. 2 April 2007. Посетено на 19 June 2011.
 8. „Teen Choice Awards 2015 Winners: Full List“. Variety. 16 August 2015. Посетено на 10 April 2018.
 9. Takeda, Allison (1 August 2016). „Teen Choice Awards 2016: All the Nominees and Winners!“. Us Magazine. Посетено на 10 April 2018.
 10. Vulpo, Mike (13 August 2017). „Teen Choice Awards 2017 Winners: The Complete List“. E!. Посетено на 10 April 2018.
 11. „Teen Choice Awards 2018: The Complete Winners List“. Entertainment Tonight. Посетено на 20 June 2019.
 12. „Lil Nas X & Post Malone Lead 2019 Teen Choice Awards Nominations: See the List“. Billboard. Посетено на 20 June 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]