Боби Вуд (фудбал)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Боби Шоу Вуд (англиски: Bobby Wood, 15 ноевмри, 1992) — американски професионален фудбалски играч кој игра како напаѓач за германскиот клуб Хановер 96 од Бундеслигата, [1] и на САД на меѓународно ниво.

Младинска и рана кариера[уреди | уреди извор]

Вуд е роден во Хонолулу, Хаваи, од мајка со делумно јапонско потекло и татко со африканско американско потекло.[2] Ја започнал својата младинска кариера во 1999 година со Поудер Еџ СК, кој се наоѓа во Хонолулу, Хаваи. Тој се преселил во Калифорнија во 2005 година за да игра со Ирвин Стракерс.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Вуд се преселил во Германија во јули 2007 година за да се приклучи на академијата во Минхен 1860.

1860 Минхен[уреди | уреди извор]

На 29 јануари 2011 година, Вуд го направил своето професионално деби во 82-тата минута како замена за време на натпреварот од 2. Бундеслига против МСВ Дујсбург .[3]

Вуд го направил својот прв почеток на кариера во Минхен 1860 година во октомври 2011 година против ФК Ханза Росток .[4] На 30 ноември 2012 година, против БфР Аален, Вуд го постигнал својот прв професионален гол.[5]

Во декември 2012 година, Вуд го потпишал својот прв професионален договор, продолжувајќи го својот престој до 2016 година.[6]

Заем за Ерзгебирге Ауе[уреди | уреди извор]

Во февруари 2015 година,Вуд се префрлил во клубот Ерзгебирге Ауе којшто исто така е во Бундеслига 2 потпишувајки договор до 2017.[7] За Ауе, Вуд имал девет лигашки настапи и постигнал три гола пред клубот да биде префрлен во 3. Лига за првпат по шест години.

Унија Берлин[уреди | уреди извор]

Во јули 2015 година, Вуд потпишал тригодишен договор со 1. ФК Унија Берлин за необјавена сума.[8] Во дебитантската сезона со Унија Берлин, Вуд го соборил рекордот за голови постигнати од еден Американец во една сезона .[9]

Хамбургер С.В.[уреди | уреди извор]

На 15 мај 2016 година, Вуд потпишал четиригодишен договор со Хамбургер С.В.[10] На 27 август, Вуд го направи своето деби на Бундеслигата со Хамбург против ФК Инголштат . По неговото деби, менаџерот Бруно Лабадија коментирал дека Вуд „имал многу кондиција и вешто го користел своето тело“.[11] Неговиот погодок подоцна бил прогласена за погодок на неделата во Бундеслигата.[12] Вуд го постигнал првиот гол на 10 септември со Баер Леверкузен, откако голманот на Баерн, Бернд Лено се тргнал од неговата линија, но хет-трикот од Џоел Похјанпало го направил резултатот 3-1 во корист на Баерн.[13]

Заем за Хановер 96[уреди | уреди извор]

На 9 јули 2018 година, било објавено дека Вуд ќе се придружи на Хановер 96 на заем до крајот на 2018/19 сезона со можност за купување.[14]

Меѓународна кариера[уреди | уреди извор]

Во мај 2013 година, Вуд бил повикан во прелиминарен состав на САД од 35 лица за Златниот Куп 2013 година .[15] Вуд го направил своето највисоко меѓународно деби на пријателски натпревар против Босна и Херцеговина во август 2013 година.[16][17]

Вуд ја постигнал својата прва највисока меѓународна цел во јуни 2015 година,го постигнал победничкиот погодок со 4-3 против Холандија. Пет дена подоцна, Вуд го постигнал победничкиот погодок со 2-1 на пријателската победа против највисоко рангираната Германија во Келн.[18]

Статистика за кариера[уреди | уреди извор]

Клуб[уреди | уреди извор]

Од 9 декември 2018 година
Клуб Сезона Лига Куп Вкупно Ref.
Лига Настапи Голови Настапи Голови Настапи Голови
Минхен 1860 2 2009–10 Регионалиге Зуд 1 0 1 0 [19]
2010–11 8 2 8 2 [20]
2011–12 10 2 10 2 [20]
2012–13 Регионаллига Бајерн 26 8 26 8 [20]
2013–14 1 0 1 0 [20]
Вкупно 46 12 46 12
1860 Мунич 2010–11 Бундеслига 2 5 0 0 0 5 0 [20]
2011–12 3 0 1 0 4 0 [20]
2012–13 15 3 1 0 16 3 [20]
2013–14 21 0 1 0 22 0 [20]
2014–15 6 0 1 0 7 0 [20]
Вкупно 50 3 4 0 54 3
Ерзгебирге Ауе (позајмица) 2014–15 Бундеслига 2 9 3 0 0 9 3 [20]
Унија Берлин 2015–16 31 17 1 0 32 17 [21]
Хамбург 2016–17 Бундеслига 28 5 4 4 32 9
2017–18 22 2 1 1 23 3
Вкупно 50 7 5 5 55 12
Хановер 96 (позајмица) 2018–19 Бундеслига 12 3 2 0 12 3
вкупно во кариера 198 45 12 5 209 50
 • 1. ^ Вклучува германско првенство .

Меѓународен[уреди | уреди извор]

Меѓународни статистики[уреди | уреди извор]

Од 15 ноември 2018 година [22]
Репрезентација Година Апликации Цели
Соединетите Американски држави
2013 1 0
2014 4 0
2015 9 4
2016 15 4
2017 7 2
2018 8 3
Вкупно 44 13

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Bobby Wood wechselt zum HSV“ (германски). hsv.de. May 15, 2016. Архивирано од изворникот на 2016-05-15. Посетено на May 15, 2016.
 2. Sciaretta, Brian (December 18, 2012). „Yanks Abroad: Working for 1860 Munich“. New York Times. Посетено на June 10, 2015.
 3. Smith, David (January 29, 2011). „Duisburg Fights Back To Draw 1860“. Yanks-Abroad.com. Архивирано од изворникот на 2011-06-29. Посетено на January 29, 2011.
 4. „Hansa jubelt! Larteys Standards entscheiden den Ausscheidungskampf“ (германски). kicker.de. October 14, 2012. Посетено на March 23, 2013.
 5. „Woods erster Torjubel beschert das Remis“ (германски). kicker.de. November 30, 2012. Посетено на March 23, 2013.
 6. „American Exports: Wood inks first pro deal with 1860“. mlssoccer.com. December 17, 2012. Архивирано од изворникот на 2014-07-14. Посетено на March 23, 2013.
 7. „FC Erzgebirge künftig mit Golobart und Wood“ [FC Erzgebirge now with Golobart and Wood] (германски). fc-erzgebirge.de. February 2, 2015. Посетено на February 2, 2015.
 8. „1. FC Union Berlin“.
 9. „Bobby Wood scores brace to break U.S. Soccer record in Germany“. Fox Sports. Посетено на April 8, 2016.
 10. „U.S. striker Bobby Wood signs for Hamburg on four-year contract“. ESPNFC.com.
 11. „Tor zur Premiere: Bobby macht es wie Bruno“. Hamburger Morgenpost (германски). August 28, 2016. Архивирано од изворникот на 2016-08-28. Посетено на 2019-05-04.
 12. „Matchday 1 Goal of the Week winner: USMNT star Bobby Wood“. Bundesliga. September 1, 2016.
 13. Castillo, Arielle (September 10, 2016). „USMNT: Bobby Wood gets second goal in second Bundesliga game for HSV“. MLS Soccer.
 14. „Verstärkung für die Offensive: Bobby Wood kommt zu Hannover 96“. Deutscher Fussball-Bund (германски). July 9, 2018. Hannover 96. Посетено на July 9, 2018.
 15. „Gold Cup: Landon Donovan, Oguchi Onyewu, Carlos Bocanegra on preliminary 35-man USMNT roster“. mlssoccer.com. May 31, 2013. Архивирано од изворникот на 2014-10-30. Посетено на May 31, 2013.
 16. „Altidore Hat Trick Powers U.S. MNT to 4–3 Victory Against Bosnia-Herzegovina“. ussoccer.com. August 14, 2013. Архивирано од изворникот на August 17, 2013. Посетено на August 15, 2013.
 17. „U.S. earns historic come-from-behind win over Bosnia“. espnfc.com. August 14, 2013. Посетено на August 15, 2013.
 18. „USA – B. Wood – Profile with news, career statistics and history – Soccerway“.
 19. „Bobby Wood“. kicker.de (германски). kicker. Посетено на June 4, 2016.
 20. 20,0 20,1 20,2 20,3 20,4 20,5 20,6 20,7 20,8 20,9 „Bobby Wood » Club matches“. World Football. Посетено на June 4, 2016.
 21. „Bobby Wood“. kicker.de (германски). kicker. Посетено на June 4, 2016.
 22. „USA – B. Wood – Profile with news, career statistics and history“. soccerway.com. Посетено на June 2, 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]