Благоја Сиљаноски

Од Википедија — слободната енциклопедија

Благоја Н. Сиљаноски ( 1926 во Заград, Порече30 ноември 1944 во Гостивар) — македонски партизан, учесник во НОВ на Македонија.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Благоја Н. Сиљаноски бил роден во 1926 година во селото Заград кај Македонски Брод. По занимање бил земјоделец. Кон НОБ се приклучил доброволно во 15та Поречка бригада на НОБ и загинал во борбите против балистите на 30 ноември 1944 година кај Гостивар.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Порече низ историјата, Милан Ристески, НИО „Студентски збор“, Скопје, 1982, стр.211