Благоја Кузманоски

Од Википедија — слободната енциклопедија

Благоја Кузманоски ( 1923 во Слатина (Порече)2 ноември 1944 во Струга) — македонски партизан, учесник во НОВ на Македонија.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Благоја се занимавал со земјоделство. Доброволно пристапил во 15-та Поречка бригада во август 1944 година. Загинал при ослободувањето на Струга, на 2 ноември 1944 година.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Порече низ историјата, Милан Ристески, НИО „Студентски збор“, Скопје, 1982, стр.210