Битка кај Улм

Од Википедија — слободната енциклопедија
Битка кај Улм
Дел од Улмски поход

Капитулација на Улм од Шарл Тевенен. .
Датум 15 до 20 октомври 1805
Место Улм, денешна Германија
Исход француска победа
Уништување на австриската армија во Баварија, француската контрола на Баварија.
Завојувани страни
Предлошка:Country data First French Empire  Свето Римско Царство
Команданти и водачи
Наполеон I Свето Римско Царство Карл Мак фон Лајберих зароб.
Сила
80,000 40,000
Жртви и загуби
500 мртви,
1,000 повредени
4,000 мртви,
27,000 заробени

Битката кај Улм — битка која се одвила од 16 октомври до 19 октомври 1805 година во близина на Улм во Виртемберг како дел од Војната на Третата коалиција. Битката била голема победа на Наполеон и резултирала со пораз и уништување на целата австриска војска. Битката кај Улм е една од најдобрите примери во воената историја во победа постигната со стратешка пресвртница.

Наполеон отишол да им помогне на Баварија[уреди | уреди извор]

Велика Британија, Австриската империја, Шведска и Русија се создадени во 1805 година ,трета коалиција против Наполеон. Кога Баварија преминала на страната на Наполеон, Австријците одлучиле да направат превентивна инвазија на Баварија. Австријците ја нападнале Баварија со 72.000 војници под команда на австрискиот генерал Карл Макфон Лајбах . Баварската војска била сојузник на Наполеон и била принудена да се пензионира од Минхен . Французите, како баварските сојузници, отишле да им помогнат. Австрискиот сојузник Русија задоцни поради недоразбирање за датумот. Едниот го користел Грегоријанскиот, а вториот јулијански календар. Руската армија, под команда на Кутузов, се преселила во Полска за да им помогне на Австријците против Французите.

Стратешкиот маневар на Наполеон[уреди | уреди извор]

Улмски поход, септември-октомври 1805 г.

Наполеон имал 77.000 војници во Булон, подготвени за инвазијата на Англија. Откако не ја примиле остатокот од француската флота потребна за преминување на Ламах, тие заминале во Германија на 27 август и до 24 септември тие веќе биле во позиција да се спротивстават на австриската војска околу Улма. Карл Мак фон Лајбах е 7. Во октомври тој забележал дека Наполеон планирал да го заобиколи своето десно крило за да ја прекине австриската војска од Русите, кои се упатиле кон Виена. Генералот Мак, поради тоа, ги променил позициите, но Французите продолжија со маневрирањето и тргнале понатаму и го преминале Дунав во Нојбург.

Битка кај Елинген[уреди | уреди извор]

Повторно, Австријците се нашле во опасност од околината. Генералот Мак се борел да се извлече од неповолната положба, од која тој дошол поради маневрирањето на Наполеон. Генералот Мак затоа се обидел да го премине Дунав во близина на Гинкенбург, но тој се судри со францускиот шести корпус на 14 октомври во Битката кај Елинген. Австријците изгубиле 2.000 војници и се вратиле во Улма .

Битката кај Улма[уреди | уреди извор]

До 16 октомври Наполеон ја кружела целата армија на Мак во Улма,а генералот Мак три дена подоцна се предаде со 30.000 војници, 18 генерали и 65 оружје. Околу 20.000 побегнале околу 10.000 биле убиени или повредени. Во битката биле убиени или повредени околу 6.000 француски војници. За време на предавањето, генерал Мек му го предадел мечот на Наполеон и се претставил себеси како "несреќен генерал Мак". Наполеон одговорил: "Јас го враќам несреќниот генерален меч и слобода, заедно со поздрав до вашиот крал". Австрискиот император не бил задоволен од ефектот на Мак, па генералот Ма бил осуден на две години затвор.

Бојното поле во близина на Елингенскиот манастир

Надворешни врски[уреди | уреди извор]