Бистрица (Пчинска)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Бистрица (Кумановска))
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Бистрица — река североисточно од Куманово и лева притока на Пчиња. Зафаќа сливно подрачје од 48,05км². Извира на планининскиот масив на планината Козјак каде што настануваат повеќе помали потоци. Реката е полноводна преку текот на целата година.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]