Бистрица (Пчинска)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Бистрица — река североисточно од Куманово и лева притока на Пчиња. Зафаќа сливно подрачје од 48,05км2. Извира на планининскиот масив на планината Козјак каде што настануваат повеќе помали потоци. Реката е полноводна преку текот на целата година.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014). Реките во Република Македонија (PDF). Скопје: Геомап. стр. 13. ISBN 978-9989-2117-6-8.