Биргитски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Биргитски јазик
Застапен воЧад
Подрачјејугоисток
Говорници10,4  (2000)
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3btf

Бургитскиот е афроазиски јазик, дел од групата на чадски јазици од подгрупата на источночадски јазици.

Преглед[уреди | уреди извор]

Според податоците од 2000 година јазикот го зборувале околу 10.400 луѓе. Јазикот се зборува во регионот Саламат во Чад. Јазикот е составен од следниве дијалекти: абгуејски, источнобиргитски, дугуриски и аграпски. Јазикот има најголем степен на употреба во средишниот дел на биргитското јазично подрачје, околу селото Абгуе. Јазикот не е пишан.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Биргитски јазик на „Етнолог“.

Литература[уреди | уреди извор]

  • Jungraithmayr, Herrmann. 2004. Das Birgit eine osttschadische SpracheVokabular. In: Gábor Takács (ed.), Egyptian and Semito-Hamitic (Afro-Asiatic) studies: in memoriam W. Vycichl, 342–371. Leiden: Brill.
  • Jungraithmayr, Herrmann. 2005. Le paradigme verbal en -U dans les langues chamito-sémitiques. In: Antoine Lonnet and Amina Mettouchi (eds.), Les langues chamito-sémitiques (afro-asiatiques), vol. 1, 65–80. Paris: Ophrys.
  • Marti, Marianne, Calvain Mbernodji, and Katharina Wolf. 2007. L'enquete sociolinguistique des langues Birguit - Kadjakse - Masmedje du Tchad. SIL Electronic Survey Reports 2007-018. Dallas: SIL International. Online: http://sil.org/silesr/abstract.asp?ref=2007-018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]