Биленски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Биленски јазик
ብሊና, ብሊን
Застапен восредишни делови на Еритреја
НародБиленци
Говорници91,000  (2006)e18
Јазично семејство
афроазиско
Јазични кодови
ISO 639-2byn
ISO 639-3byn

Биленскиот (ብሊና или ብሊን) е афроазиски јазик, дел од групата на кушитски јазици од подгрупата на агавски јазици. Биленскиот јазик е единствен агавски јазик кој се зборува во Еритреја (останатите се во Етиопија) и истиот го зборуваат околу 91.000 Биленци.

Фонологија[уреди | уреди извор]

Сè уште не е познато дали биленскиот има тон, но можеби има тонски акцент. (Фалон, 2004).

Самогласки[уреди | уреди извор]

Самогласки
  предни средни задни
високи i ɨ u
средни e ə o
ниски a

Согласки[уреди | уреди извор]

Согласки
  двоуснени уснено-
забни
алвеоларни непчени меконепчени фарингални грлени
рамни лабијализирани
експлозивни/
африкати
безвучни t (tʃ) k (ʔ)
звучни b d ɡ ɡʷ
ејективни tʃʼ kʷʼ
носни m n ŋ ŋʷ
струјни безвучни f s ʃ x ħ h
звучни z ʕ
вевни r
апроксимантни централни j w
странични l

Наводи[уреди | уреди извор]

  • Consonant Mutation and Reduplication in Blin Singulars and Plurals
  • Language, Education, and Public Policy in Eritrea
  • Daniels, Peter T.; Bright, William, уред. (1996). „Ethiopic Writing“. The World's Writing Systems. Oxford University Press, Inc. стр. 573. ISBN 978-0-19-507993-7.
  • „Some Standardization of Blin Writing“ (PDF). Посетено на 20 February 2012.
  • „Principles and Specification for Mnemonic Ethiopic Keyboards“ (PDF). Посетено на 20 February 2012.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]